Нарахування середнього заробітку працівнику, який після закінчення строкової військової служби відразу прийнятий на військову службу за контрактом
Згідно з наказом керівника підприємства працівник був увільнений від виконання трудових обов’язків на час проходження строкової військової служби з 16.12.2019 р. по 30.06.2021 р. На час призову працівнику був встановлений оклад — 7000 грн., тому в розрахунковому періоді (жовтень – листопад 2019 року) був обчислений середньоденний заробіток — 325,58 грн., за яким працівнику нараховувався середній заробіток за час проходження строкової військової служби у грудні 2019 року (ч. третя ст. 119 КЗпП). З 01.01.2020 р. на підприємстві (працівнику) було підвищено оклад на 10% (до 7700 грн.), тому з вказаної дати відкоригований середньоденний заробіток працівника становить 358,14 грн. (325,58 грн. х 1,1). З 01.01.2021 р. за посадою працівника було підвищено оклад до 8200 грн., однак середньоденний заробіток працівника не коригувався через скасування пункту 10 Порядку № 100. Відразу після закінчення строкової військової служби працівник уклав контракт на проходження військової служби строком 1 рік з 05.07.2021 р. по 04.07.2022 р. Яким чином йому нараховувати середній заробіток за час проходження військової служби за контрактом в особливий період1, який досі триває в України? Чи потрібно обчислювати новий середньоденний заробіток?
Відповідно до частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.
1 Див. лист Верховного Суду від 13.07.2018 р. № 60-1543/0/2-18 «Щодо дії особливого періоду в Україні» в журналі «Все про працю і зарплату» № 8/2018, стор. 117. (Ред.)
Середній заробіток за час проходження військової служби (залучення працівників до виконання військових обов’язків) обчислюється згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).
Згідно з абзацом шостим пункту 4 Порядку № 100 працівникам, які були звільнені в запас з військової служби та повторно призвані (прийняті) на військову службу під час дії особливого періоду, обчислення середньої заробітної плати проводиться з урахуванням положень цього Порядку. Якщо розрахована в установленому порядку середня заробітна плата є нижчою від середньої заробітної плати, яка зберігалася за працівником протягом попереднього періоду військової служби, для розрахунку застосовується середня заробітна плата, яка зберігалася за працівником протягом попереднього періоду військової служби.
Отже, якщо працівника було звільнено зі строкової військової служби і одразу прийнято на військову службу за контрактом в особливий період, то потрібно обчислити новий середньоденний заробіток працівника згідно з нормами Порядку № 100 і порівняти його з попереднім середньоденним заробітком (в запитанні — 358,14 грн.), за яким нараховувався середній заробіток за час проходження строкової військової служби (далі — попередній середньоденний заробіток). Якщо новий середньоденний заробіток буде більше попереднього середньоденного заробітку, то середній заробіток за час проходження військової служби за контрактом нараховується за новим середньоденним заробітком, якщо менше — за попереднім середньоденним заробітком.
Середній заробіток за час проходження військової служби обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю прийняття (призову) на військову службу. Якщо протягом останніх 2 календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні 2 місяці роботи (абз. третій, четвертий п. 2 Порядку № 100).
При обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці (в тому числі за час проходження військової служби) не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (абз. другий п. 4 Порядку № 100).
Отже, якщо працівнику протягом останніх 2 (4) місяців нараховувався лише середній заробіток за час проходження строкової військової служби, то такий середній заробіток не враховується при обчисленні середнього заробітку за час проходження військової служби за контрактом, відповідно, вважається, що у працівника в розрахунковому періоді не було заробітної плати, з якої обчислюється середній заробіток.
Якщо в розрахунковому періоді у працівника не було заробітної плати, розрахунок середньої заробітної плати проводиться з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу (абз. третій п. 4 Порядку № 100).
Якщо середня заробітна плата обчислюється виходячи з посадового окладу, то її нарахування здійснюється шляхом множення посадового окладу на кількість місяців розрахункового періоду (абз. п’ятий п. 4 Порядку № 100).
При обчисленні середньої заробітної плати за 2 місяці виходячи з посадового окладу середньоденна заробітна плата визначається шляхом ділення суми, розрахованої відповідно до абзацу п’ятого пункту 4 Порядку № 100, на число робочих днів за останні 2 календарні місяці, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата, згідно з графіком роботи підприємства (абз. другий п. 8 Порядку № 100).
Зважаючи на продовження працівником проходження військової служби, обчислений новий середньоденний заробіток порівнюється з попереднім середньоденним заробітком, після чого приймається рішення, який середньоденний заробіток (новий чи попередній) застосовувати для нарахування працівнику середнього заробітку за час проходження військової служби за контрактом.
Середній заробіток за час проходження військової служби визначається шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, які мають бути оплачені за середнім заробітком (абз. перший п. 8 Порядку № 100).
Розглянемо застосування вищенаведених норм на прикладі з урахуванням даних, зазначених в запитанні.
ПРИКЛАД
Нарахування середнього заробітку працівнику, який після закінчення
строкової військової служби відразу прийнятий на військову службу за контрактом
Умови як в запитанні: за наказом керівника працівник був увільнений від виконання трудових обов’язків на час проходження строкової військової служби з 16.12.2019 р. по 30.06.2021 р., під час якої за працівником зберігався середній заробіток на підприємстві (ч. третя ст. 119 КЗпП). З 01.01.2020 р. середньоденний заробіток працівника дорівнює 358,14 грн. З 01.01.2021 р. оклад працівника становить 8200 грн. Відразу після закінчення строкової військової служби працівник уклав контракт на проходження військової служби строком 1 рік з 05.07.2021 р. по 04.07.2022 р. На підприємстві встановлено 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю, тому норма робочого часу на підприємстві (у працівника) становить: у травні — 18 робочих днів (далі — р. д.), в червні — 20 р. д., в липні — 22 р. д.
Для визначення середнього заробітку працівника за час проходження військової служби за контрактом, яка почалася з 5 липня 2021 року, обчислимо новий середньоденний заробіток працівника, а потім порівняємо його з попереднім середньоденним заробітком (абз. шостий п. 4 Порядку № 100).
Оскільки працівнику протягом останніх 2 (4) місяців нараховувався лише середній заробіток за час проходження строкової військової служби, який не враховується при обчисленні середнього заробітку за останні 2 місяці (абз. другий п. 4 Порядку № 100), то обчислення середнього заробітку за час проходження військової служби за контрактом проводиться з установленого працівнику посадового окладу в липні — 8200 грн. (абз. третій п. 4 Порядку № 100).
Враховуючи, що в загальному випадку розрахунковий період при обчисленні середнього заробітку за час проходження військової служби включає останні 2 календарні місяці, на підставі абзацу п’ятого пункту 4 Порядку № 100 обчислимо сумарну заробітну плату працівника в умовному розрахунковому періоді (травень – червень) виходячи з посадового окладу:
8200 грн. х 2 міс. = 16 400 грн.
Середньоденний заробіток працівника в умовному розрахунковому періоді:
16 400 грн. : (18 р. д. (травень) + 20 р. д. (червень)) = 431,58 грн.
Цей новий середньоденний заробіток працівника більше попереднього середньоденного заробітку (431,58 грн. > 358,14 грн.), тому для нарахування працівнику середнього заробітку за час проходження військової служби за контрактом застосовується новий середньоденний заробіток — 431,58 грн.
Середній заробіток працівника за час проходження військової служби за контрактом в липні (з 5 по 31 липня), на який припадає 20 робочих днів за графіком роботи підприємства (працівника):
431,58 грн. х 20 р. д. = 8631,60 грн.
_________________________________________________________________________