Нарахування заробітної плати працівниці після переведення на іншу нижчеоплачувану роботу, де вона обіймає 0,5 посади
Працівниця по 31 липня 2021 року працювала на умовах повної зайнятості на посаді секретаря з окладом 6000 грн., але через скорочення її посади з 1 серпня 2021 року працівницю переведено на 0,5 посади архіваріуса, де вона працює неповний робочий день — 4 години в день. Оклад за повною посадою архіваріуса становить 5500 грн., а оклад працівниці пропорційно ставці за посадою — 2750 грн. (5500 грн. х 0,5). Як обчислити зарплату працівниці у серпні після переведення на нижчеоплачувану посаду з урахуванням норм статті 114 КЗпП?
Відповідно до статтi 114 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) при переведенні працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу за працівником зберігається його попередній середній заробіток протягом двох тижнів з дня переведення.
Звертаємо увагу, що стаття 114 КЗпП не містить норм, які б зобов’язували зменшувати розмір попереднього середнього заробітку працівника пропорційно ставці за посадою, яку він обіймає після переведення.
Збереження попереднього середнього заробітку означає, що протягом двох тижнів з дня переведення працівнику провадиться доплата до заробітної плати на новій роботі з таким розрахунком, щоб ця доплата разом із заробітком на новій роботі дорівнювала середньому заробітку на попередній роботі. При цьому на новій роботі (посаді) заробітна плата обчислюється з урахуванням усіх її складових (оклад, доплати, надбавки, премії, винагороди, індексація тощо), передбачених статтею 2 Закону України «Про оплату праці».1
1 Див. також лист Мінсоцполітики від 21.11.2019 р. № 1707/0/206-19 в журналі «Все про працю і зарплату» № 12/2019, стор. 108. (Ред.)
Фактично для виконання норми статті 114 КЗпП у працівників, яким встановлено оклади (посадові оклади, місячні тарифні ставки), необхідно порівняти денний заробіток працівника протягом перших двох тижнів роботи після переведення з середньоденним заробітком на попередньому місці роботи. Якщо денний заробіток працівника на новому місці роботи буде менше середньоденного заробітку, то здійснюється доплата до середньоденного заробітку за кожний робочий день протягом перших двох тижнів роботи з дня переведення, тобто денний заробіток працівника з урахуванням доплати повинен дорівнювати середньоденному заробітку протягом перших двох тижнів з дня переведення.
До денного заробітку, який має порівнюватись із середньоденним заробітком, включаються всі елементи заробітної плати, які працівник отримує згідно з умовами трудового, колективного договору на новому місці роботи: оклад, доплати (в тому числі доплата до мінімальної заробітної плати), надбавки, премії, винагороди, індексація тощо.
Обчислення середнього заробітку (в тому числі