Роз’яснення Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці «Щодо прийняття на роботу працівника у вихідний день» від 28.09.2023
ПІВДЕННО-СХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 28.09.2023
Щодо прийняття на роботу працівника у вихідний день
Чи можна прийняти на роботу працівника у вихідний день, наприклад, 01.10.2023?
Згiдно з умовами ст. 21 Кодексу законів про працю України трудовий договiр є угодою мiж працiвником i роботодавцем (роботодавцем – фізичною особою), за якою працiвник зобов’язується виконувати роботу, визначену цiєю угодою, а роботодавець (роботодавець – фізична особа) зобов’язується виплачувати працiвниковi заробiтну плату i забезпечувати умови працi, необхідні для виконання роботи, передбаченi законодавством про працю, колективним договором і угодою сторiн.
Оформлювати трудовi вiдносини з працiвником у вихiдний день законодавством України про працю не забороняється.
Керiвники пiдприємств, закладів, установ, фізичні особи – підприємці мають право самостiйно встановлювати iндивiдуальнi графiки роботи вiдповiдно до правил внутрiшнього трудового розпорядку та колективного договору. При цьому вихiднi днi можуть не збiгатися iз загальновстановленими календарними вихiдними днями.
Графiки роботи готуються таким чином, щоб тривалiсть робочого часу працівника за облiковий перiод не перевищувала нормального числа робочих годин, як вказано у вимогах ст. 50 i 51 КЗпП України.
Таким чином, трудовий договір може бути укладено в будь-який день тижня, незалежно вiд того, буднiй вiн чи вихiдний.
Єдина умова — до початку роботи за укладеним трудовим договором роботодавець повинен направити повідомлення в ДПС про дату початку роботи, тобто оформити наказ про прийняття на роботу працівника у робочий день, наприклад 29.09.2023, що працівник приступає до роботи 01.10.2023.1
1 Див також статтю «Прийняття працівників на роботу з урахуванням нововведень: документальне оформлення і трудові гарантії» в журналі «Все про працю і зарплату» № 4/2021, стор. 30. (Ред.)