Роз’яснення Східного міжрегіонального управління Держпраці «Щодо правомірності відмови в наданні щорічної додаткової відпустки в період дії воєнного стану» від 05.07.2023
СХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 05.07.2023
Щодо правомірності відмови в наданні щорічної
додаткової відпустки в період дії воєнного стану
(Витяг)
До Східного міжрегіонального управління звернулася пані Тетяна, яка працює кухарем біля плити в одному із закладів загального харчування Донецької області. Пані Тетяна поскаржилась, що роботодавець відмовив їй у наданні шорічної додаткової відпустки за роботу із шкідливими умовами праці, мотивуючи це тим, що вона вже використала 24 дні шорічної основної відпустки, а на період дії воєнного стану діють обмеження щодо надання відпусток.
Інспектор праці <…> зв’язалась з роботодавцем пані Тетяни та повідомила про наступне.
Відповідно до позиції 77 розділу XXXIII «Загальні професії в усіх галузях господарства» Додатку 1 Списку виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 року № 1290 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 року № 767), правом на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці тривалістю до 4 календарних днів користуються кухарі, які працюють біля плити.
Конкретна тривалість відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах.
Під час воєнного стану діє Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136), відповідно до частини 1 статті 12 якого у період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік.
Можливість оформлення протягом періоду воєнного стану щорічних додаткових, соціальних, навчальних та інших відпусток тривалістю та на умовах, визначених законодавством про відпустки, не обмежується Законом № 2136.
Роботодавець визнав помилку та надав пані Тетяні додаткову відпустку.
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: До вищенаведеного додамо, що відповідно до частини 2 статі 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
Отже, роботодавець може відмовити в наданні щорічної додаткової відпустки лише працівнику, який залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.1
1 Див. також роз’яснення Східного міжрегіонального управління Держпраці від 25.05.2023 «Щодо права працівників на додаткові відпустки під час воєнного стану» в журналі «Все про працю і зарплату» № 5/2023, стор. 118. (Ред.)