Лист Пенсійного фонду України «Щодо надання допомоги по вагітності та пологах у разі перенесення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» від 31.07.2023 № 29023-33229/У-03/8-2800/23
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 31.07.2023 № 29023-33229/У-03/8-2800/23
Щодо надання допомоги по вагітності та пологах
у разі перенесення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами
(Витяг)
Розглянувши <…> звернення <…> щодо надання допомоги по вагітності та пологах <…>, Пенсійний фонд України повідомляє.
Відповідно до внесених змін Законом України від 13.07.2023 № 3238-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» до абзацу другого і третього частини першої статті 18 Закону України від 23.09.99 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (в редакції Закону України від 21.09.2022 № 2620-IX) (далі — Закон № 1105) допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох і більше дітей — 70) календарних днів після пологів. За бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів. При цьому загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнених пологів).
Жінкам, віднесеним до 1 – 3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за весь період зазначеної відпустки, тривалість якої становить 90 календарних днів до пологів та 90 календарних днів після пологів. За бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 90 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів.1
1 Про перенесення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами докладно йдеться у статті «Нововведення в наданні відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» журналу «Все про працю і зарплату» № 6/2023, стор. 10. (Ред.)
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 18 Закону № 1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Згідно із частиною 1 статті 22 Закону № 1105 допомога по вагітності та пологах застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначається та здійснюється за основним місцем роботи (діяльності).
Частиною першою статті 23 Закону № 1105 передбачено, що підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, встановлення опіки над дитиною, листок непрацездатності.
Згідно із пунктом 2 розділу II Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.06.2021 № 1234 «Про затвердження Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності» <…>, листок непрацездатності формується в Електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі інформації про медичний висновок (медичні висновки) у разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Дати відкриття та закриття листка непрацездатності відповідають датам початку строку дії та закінчення строку дії медичного висновку, на підставі якого сформований цей листок непрацездатності. Листок непрацездатності з причиною непрацездатності «Вагітність та пологи» вважається виданим через сім днів з дати відкриття листка непрацездатності.
Порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до частини другої статті 25 Закону № 1105. Таким нормативним документом є Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок).
Пунктом 3 Порядку передбачено, що середньоденна заробітна плата (дохід) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу), на яку нарахований єдиний внесок та/або страхові внески на відповідні види загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — страхові внески), на кількість календарних днів перебування у трудових відносинах, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов’язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності, у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин.
Згідно із пунктом 25 Порядку розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.
Нормою статті 26 Закону № 1105 визначено, що підставою для фінансування страхувальників Пенсійним фондом України є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами.
Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 21.12.2022 № 28-3 «Деякі питання фінансування для здійснення виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» <…> фінансування для здійснення страхових виплат, визначених Законом № 1105, здійснюється централізовано Пенсійним фондом України на підставі заяв-розрахунків, що містять інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами.
Заява-розрахунок та повідомлення про виплату коштів застрахованим особам подаються страхувальниками через Єдиний державний вебпортал електронних послуг або вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, а також можуть подаватися у паперовій формі разом з електронною формою на електронному носії інформації головним управлінням Пенсійного фонду України в областях та м. Києві за основним місцем обліку страхувальників.
У заяві-розрахунку, форма якої затверджена Порядком фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 12 (далі — Порядок № 12), у додатку 1 до Порядку № 12 зазначається саме період, який визначений листком непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, що сформований на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність закладу охорони здоров’я.
З урахуванням зазначеного, допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі на підставі листка непрацездатності, сформованого на підставі інформації про медичний висновок, за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Що стосується питання формування медичних висновків, медичних висновків про відсутність медичних протипоказань та механізму надання (перенесення) відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, то вони не відносяться до компетенції Пенсійного фонду України.
Начальник управління страховихвиплат та соціальних послуг – Світлана ЗАРУБІНА
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: У вищенаведеному листі Пенсійний фонд України (далі — ПФУ) відповідав на запитання, як відобразити у додатках Д1 та Д5 до Податкового розрахунку тривалість та дату початку (закінчення) відпуски у зв’язку з вагітністю та пологами (далі — «декретна» відпустка), якщо страховий випадок настав 15 серпня 2023 року, але працівниця продовжила працювати та пішла у «декретну» відпустку з 1 вересня 2023 року з перенесенням допологової частини «декретної» відпустки на період після пологів. Аналогічне запитання було поставлено і Державній податковій службі України. На жаль, ані ПФУ у вищенаведеному листі, ані ДПСУ у листі від 31.08.2023 № 32949-37266/О-03/8-2800/23 не надали конкретної відповіді на поставлене запитання, зазначивши, що відповідь на це запитання не відноситься до компетенції відповідно ПФУ та ДПСУ.
На нашу думку, у додатках Д1 і Д5 до Податкового розрахунку потрібно зазначати тривалість та дату початку (закінчення) «декретної» відпустки згідно з наказом роботодавця про надання такої відпустки незалежно від дати настання страхового випадку, зазначеної в листку непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами (далі — «декретний» ЛН). Аналогічно «декретні» відображаються в місяцях надання «декретної» відпустки. При цьому, як ми вже повідомляли2, розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для нарахування «декретних», є 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок (а не місяцю, в якому почалася «декретна» відпустка), оскільки це прямо передбачено пунктом 25 Порядку № 1266.3
2 Див. статтю «Нововведення в наданні відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» в журналі «Все про працю і зарплату» № 6/2023, стор. 10.
3 Докладно про визначення розрахункового періоду та обчислення суми «декретних» йдеться у статті «Надання відпустки і допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами» журналу «Все про працю і зарплату» № 3/2023, стор. 32.
Водночас, як зазначив ПФУ в коментованому листі, у заяві-розрахунку зазначається саме період, який визначений «декретним» ЛН, сформованим на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність. Тобто в графах 11 і 12 розділу 1 додатка 1.1 заяви-розрахунку зазначається період (дати початку і закінчення) непрацездатності, визначений у «декретному» ЛН (а не період надання «декретної» відпустки згідно з наказом роботодавця).