В умовах триваючої війни роботодавці не завжди можуть забезпечити своїх працівників щоденною роботою, тому для таких випадків законодавством передбачено укладення з працівником трудового договору з нефіксованим робочим часом. В якій формі укладається такий трудовий договір? Що в ньому відображається? Зі скількома працівниками роботодавець може укласти трудовий договір з нефіксованим робочим часом? Який порядок запровадження та скасування роботи з нефіксованим робочим часом? Які особливості застосування такого режиму роботи? Які порядок оплати праці та трудові гарантії працівників з нефіксованим робочим часом? Як відображаються такі працівники у Податковому розрахунку?
Робота з нефіксованим робочим часом
З початком збройної агресії проти України багато суб’єктів господарювання були вимушені призупинити або обмежити окремі види господарської діяльності. У зв’язку з цим виникла потреба на законодавчому рівні врегулювати особливості трудових відносин з працівниками, яких роботодавець не може забезпечити роботою протягом повного робочого дня або щоденно, щотижня, щомісяця.
Для вирішення цієї проблеми був прийнятий і 10.08.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання трудових відносин з нефіксованим робочим часом» від 18.07.2022 № 2421-IX (див. ВПЗ № 4/2022, стор. 69), яким були внесені зміни, зокрема, до Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Найголовнішою зміною було доповнення КЗпП статтею 21-1 «Трудовий договір з нефіксованим робочим часом».
Особливості виконання та оплати роботи з нефіксованим робочим часом
На відміну від звичайного трудового договору, яким встановлюється обов’язок роботодавця забезпечувати працівника роботою на постійній основі та обов’язок працівника бути постійно присутнім на робочому місці відповідно до встановленого графіку роботи, трудовий договір з нефіксованим робочим часом передбачає виконання роботи за нестандартних умов праці, тобто коли роботодавець надає і оплачує роботу, а працівник її виконує лише за наявності такої роботи.
Згідно з частиною першою статті 21-1 КЗпП трудовий договір з нефіксованим робочим часом (далі – ТДНЧ) — це особливий вид трудового договору, умовами якого не встановлено конкретний час виконання роботи, обов’язок працівника виконувати яку виникає виключно у разі надання роботодавцем передбаченої цим трудовим договором роботи без гарантування того, що така робота буде надаватися постійно, але з дотриманням умов оплати праці, передбачених цією статтею.
Роботодавець самостійно визначає необхідність та час залучення працівника до роботи, обсяг роботи та в передбачений трудовим договором строк погоджує з працівником режим роботи та тривалість робочого часу, необхідного для виконання відповідної роботи. При цьому повинні дотримуватися вимоги законодавства щодо тривалості робочого часу та часу відпочинку (ч. друга ст. 21-1 КЗпП).
Отже, ТДНЧ може використовуватися у випадках, коли у роботодавця виникає потреба в залученні до праці осіб на нерегулярній основі для виконання тих чи інших робіт, які носять непостійний, але повторюваний характер. Необхідність та час залучення працівника до роботи за ТДНЧ, обсяг роботи визначаються роботодавцем самостійно залежно від його господарських потреб.
Частиною п’ятою статті 21-1 КЗпП встановлено, що ТДНЧ повинен містити, зокрема, інформацію про:
– спосіб та мінімальний строк повідомлення працівника про початок виконання роботи, який повинен бути достатнім для своєчасного початку виконання працівником своїх обов’язків;
– спосіб та максимальний строк повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи або про відмову від її виконання у випадках, передбачених частиною восьмою цієї статті;
– інтервали, під час яких від працівника можуть вимагати працювати (базові години та дні).
Міністерство економіки України в роз’ясненні від 16.08.2022 «Коментар до Закону України від 18 липня 2022 року № 2421-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання трудових відносин з нефіксованим робочим часом» (далі — Роз’яснення Мінекономіки, див. ВПЗ № 4/2022, стор. 110) зазначило, що законодавство не містить конкретних вимог щодо способу повідомлення працівника про початок виконання роботи. Таке повідомлення може здійснюватися письмово, за допомогою засобів електронних комунікацій, шляхом укладення актів про виконання роботи тощо. Також немає спеціальних вимог щодо особливостей встановлення строків. Такі строки можуть бути встановлені в тижнях, днях або годинах залежно від змісту та специфіки виконуваної роботи. При цьому варто врахувати, що такий строк повідомлення працівника повинен бути достатнім для своєчасного початку виконання працівником своїх обов’язків.
Під базовими днями та годинами слід розуміти часові інтервали, в які відповідно до умов ТДНЧ від працівника потенційно можуть вимагати працювати. При цьому робота в такі базові дні та години може надаватися тільки за наявності відповідної потреби роботодавця.
Відповідно до частини сьомої статті 21-1 КЗпП кількість базових годин, під час яких від працівника можуть вимагати працювати, не може перевищувати 40 годин на тиждень, а кількість базових днів не може перевищувати 6 днів на тиждень.
В Роз’ясненні Мінекономіки зазначено, що вищенаведеною нормою регламентуються максимальні межі встановлення базових годин та днів, які встановлюються у ТДНЧ. При цьому сторони мають повну свободу у встановленні цих інтервалів в межах максимальних норм. Наприклад, це можуть бути 3 дні на тиждень по 12 годин на день (загалом 36 годин) або 5 днів на тиждень по 8 годин на день (загалом 40 годин). Максимальний час залучення працівника до роботи за ТДНЧ не може перевищувати нормальної тривалості робочого часу, передбаченої законодавством про працю — 40 годин на тиждень (стаття 51 КЗпП).
Водночас слід враховувати, що у період дії воєнного стану для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо), нормальна тривалість робочого часу може бути збільшена до 60 годин на тиждень, крім неповнолітніх (ч. 1, 8 ст. 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX; далі — Закон № 2136). Отже, для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури, у період дії воєнного стану залучення до роботи за ТДНЧ не може перевищувати 60 годин на тиждень.
Таким чином, в межах максимальної нормальної тривалості робочого часу сторони ТДНЧ можуть передбачити будь-яку кількість базових днів та годин. Наприклад, в ТДНЧ може бути зазначено, що базовими днями та годинами є звичайні робочі дні підприємства (наприклад, з понеділка по п’ятницю) та звичайні робочі години протягом робочого дня (наприклад, з 9.00 до 18.00, обід з 13.00 до 14.00). Мінімальний строк повідомлення працівника про початок виконання роботи може становити, наприклад, 18 годин, а максимальний строк повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи (про відмову від її виконання) може становити 6 годин після отримання повідомлення від роботодавця. В цьому випадку про вихід на роботу о 9.00 у вівторок працівник має бути повідомлений роботодавцем напередодні в понеділок не пізніше 15.00, а працівник має повідомити роботодавця про готовність приступити до роботи (про відмову від її виконання) не пізніше 21.00 в понеділок.
Працівник має право відмовитися від виконання роботи, якщо роботодавець вимагає виконання роботи поза межами базових днів та годин або якщо йому було повідомлено про наявність роботи із порушенням мінімальних строків, визначених ТДНЧ (ч. восьма ст. 21-1 КЗпП).
Відмова працівника від виконання роботи у базові дні та години є підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності, крім випадків відмови у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю чи виконанням державних або громадських обов’язків, а також повідомленням роботодавцем працівнику про наявність роботи із порушенням мінімальних строків, визначених ТДНЧ (ч. дев’ята ст. 21-1 КЗпП).
Заробітна плата виплачується працівникові, який виконує роботу на підставі ТДНЧ, за фактично відпрацьований час (ч. десята ст. 21-1 КЗпП).
За відрядної системи оплати праці заробітна плата виплачується працівникові за фактично виконану роботу за встановленими у ТДНЧ відрядними розцінками (ч. одинадцята ст. 21-1 КЗпП).
Мінімальна тривалість робочого часу працівника, який виконує роботу на підставі ТДНЧ, протягом календарного місяця становить 32 години. Якщо працівник протягом календарного місяця виконував роботу менше 32 годин, йому повинна бути виплачена заробітна плата не менше ніж за 32 години робочого часу відповідно до умов оплати праці, визначених ТДНЧ (ч. дванадцята ст. 21-1 КЗпП).
Наприклад, якщо за посадою працівника оклад становить 8000 грн., місячна норма робочого часу в жовтні 2023 року — 176 робочих годин (40-годинний 5-денний робочий тиждень з 8-годинним робочим днем), а працівник, який виконує роботу на підставі ТДНЧ, відпрацював у цьому місяці лише 28 годин (роботодавець не зміг забезпечити працівника роботою на більшу кількість годин), то працівнику за цей місяць роботодавець повинен нарахувати заробітну плату не менше ніж за 32 відпрацьованих години, тобто в сумі 1454,54 грн. (8000 грн. : 176 р. г. х 32 р. г.).
У разі ненадання роботодавцем роботи працівникові, який виконує роботу на підставі ТДНЧ, заробітна плата за відрядної системи оплати праці протягом календарного місяця повинна бути виплачена працівникові у розмірі, не меншому за розмір заробітної плати працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, — за 32 години робочого часу (ч. тринадцята ст. 21-1 КЗпП).
Наприклад, якщо відрядна розцінка для працівника VI розряду становить 100 грн. за виготовлений виріб, при цьому норма виробітку — 1 виріб за 2 робочих години або 4 вироби за 8-годинний робочий день, то норма виробітку за жовтень 2023 року, який включає 22 робочих дні, становить 88 виробів (4 вир. х 22 р. д.), при виконанні якої працівнику виплачується заробітна плата в сумі 8800 грн. (4 вир. х 22 р. д. х 100 грн.). Якщо працівник VI розряду, який виконує роботу на підставі ТДНЧ, відпрацював у жовтні 2023 року лише 3 робочих дні (24 робочих години), за які виготовив 12 виробів (3 р. д. х 4 вир.), через те, що роботодавець не зміг забезпечити його роботою на більший виробіток, то працівнику за цей місяць роботодавець повинен нарахувати заробітну плату не за 12, а за 16 виготовлених виробів, що еквівалентно 32 робочим годинам, в сумі 1600 грн. (32 р. г. : 2 р. г. х 100 грн.).
Таким чином, встановлено мінімальні гарантії щодо оплати праці працівника, який працює за ТДНЧ, якщо протягом місяця у роботодавця не виникло потреби залучення його до роботи або такий працівник відпрацював менше 32 годин в місяць.
У разі згоди працівника на залучення до роботи поза межами базових днів або годин його робота оплачується у розмірі, не меншому ніж передбачено умовами ТДНЧ, а у разі перевищення нормальної тривалості робочого часу — в порядку, передбаченому статтею 106 КЗпП (ч. чотирнадцята ст. 21-1 КЗпП).
Отже, в ТДНЧ необхідно відобразити умови оплати праці для випадків, коли працівник залучається до роботи поза межами базових днів або годин. Така робота може оплачуватися як у звичайному (одинарному) розмірі, так і в підвищеному розмірі. За всі відпрацьовані години понад нормальну тривалість робочого часу за місяць працівнику нараховується оплата як за роботу в надурочний час в подвійному розмірі годинної ставки (ст. 106 КЗпП).
В Роз’ясненні Мінекономіки зазначено, що якщо робота виконується поза межами базових днів та годин, але загальний час роботи працівника не перевищує визначеної ТДНЧ нормальної тривалості робочого часу, така робота має бути оплачена у розмірі, визначеному у ТДНЧ. Оплата роботи відповідно до статті 106 КЗпП (в подвійному розмірі) провадиться за роботу по ТДНЧ, якщо фактична кількість відпрацьованих працівником годин перевищує нормальну тривалість робочого часу, встановлену законом (40 годин на тиждень). При цьому у подвійному розмірі оплачується різниця між фактичною кількістю відпрацьованих працівником годин та нормальною тривалістю робочого часу, яка встановлена законом (40 годин на тиждень).
Документальне оформлення запровадження
та скасування роботи з нефіксованим робочим часом
Запровадження роботи з нефіксованим робочим часом для працівника, якого приймають на роботу, здійснюється шляхом укладення з ним ТДНЧ. Після укладення ТДНЧ і видання наказу про прийняття працівника на роботу з нефіксованим робочим часом роботодавець направляє до ДПСУ повідомлення про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 413.
Якщо робота з нефіксованим робочим часом запроваджується для працівника, який вже працює на підприємстві, то з ним без звільнення припиняється попередній трудовий договір та укладається ТДНЧ, який починає діяти з дня, наступного за днем припинення попереднього трудового договору.
Якщо ініціатором запровадження роботи з нефіксованим робочим часом є працівник, який вже працює на підприємстві, то він може подати заяву на ім’я керівника підприємства з проханням запровадити йому такий режим роботи. Остаточне рішення приймає керівник підприємства, який може і не погодитися встановити працівнику новий режим роботи (укласти з ним ТДНЧ), враховуючі виробничі обставини.
Якщо ініціатором запровадження для працівника роботи з нефіксованим робочим часом є роботодавець, то він повинен погодити з працівником зміну режиму роботи, оскільки на відміну від простою та неповного робочого часу, які можуть бути запроваджені наказом роботодавця без згоди працівника, нефіксований робочий час запроваджується укладенням ТДНЧ, тобто повинна бути згода сторін трудового договору. Роботодавець не має права самостійно запровадити для працівника роботу з нефіксованим робочим часом.
Після укладення ТДНЧ з працівником, який вже працює на підприємстві, керівником підприємства видається наказ про запровадження для нього роботи з нефіксованим робочим часом.
Звертаємо увагу, що кількість ТДНЧ у одного роботодавця не може перевищувати 10% загальної кількості трудових договорів, стороною яких є цей роботодавець. Роботодавець (роботодавець – фізична особа), який використовує працю менше ніж 10 працівників, може укладати не більше одного ТДНЧ (ч. третя, четверта ст. 21-1 КЗпП).
Таким чином, законодавством встановлено обмеження (ліміт) на кількість ТДНЧ у одного роботодавця.
В Роз’ясненні Мінекономіки зазначено, що при визначенні у роботодавця допустимої кількості ТДНЧ до загальної кількості трудових договорів, стороною яких є цей роботодавець, необхідно включати, зокрема, і ті ТДНЧ, які будуть укладені. Наприклад, якщо у роботодавця перед укладенням ТДНЧ працює 36 працівників за звичайними трудовими договорами, то такий роботодавець може укласти 4 ТДНЧ, оскільки в такому випадку загальна чисельність його працівників становитиме 40 осіб ((36 + 4) х 10% = 4).
При цьому Мінекономіки не вважає можливим при визначенні частки 10% округлювати кількість працівників, які можуть працювати за ТДНЧ, до більшого цілого числа. Наприклад, якщо загальна кількість трудових договорів, стороною яких є цей роботодавець, становить 17 осіб, то такий роботодавець може укласти не більше 1 ТДНЧ ((17 + 1) х 10% = 1,8), оскільки для можливості укладення 2 ТДНЧ загальна кількість трудових договорів повинна становити щонайменше 20 (20 х 10% = 2).
Частиною шостою статті 21-1 КЗпП встановлено, що примірна форма трудового договору з нефіксованим робочим часом затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин.
На виконання вищенаведеної норми Міністерство економіки України наказом від 26.10.2022 № 4179 (далі — Наказ № 4179) затвердило Примірну форму трудового договору з нефіксованим робочим часом (далі — форма ТДНЧ).
Затверджена форма ТДНЧ включає 12 розділів:
I. Загальні положення (зазначаються, зокрема, найменування роботи, професії або посади, на яку прийнято працівника, основне місце роботи або за сумісництвом, встановлюється чи ні строк випробування, а також його період);
II. Предмет Договору (зазначаються трудова функція працівника та інші характеристики виконуваної роботи);
III. Строк дії Договору;
IV. Тривалість робочого часу і часу відпочинку (зазначаються, зокрема, інтервали, під час яких роботодавець може вимагати від працівника працювати (базові години та дні), спосіб та мінімальний строк повідомлення працівника про початок виконання роботи, спосіб та максимальний строк повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи або про відмову від її виконання, тривалість щорічної відпустки, інші види відпусток, що надаються працівнику);
V. Умови оплати праці;
VI. Комунікація між Сторонами (указуються способи комунікації між сторонами, визначаються засоби електронних комунікаційних мереж та інші альтернативні способи ознайомлення працівника з інформацією (наказами, розпорядженнями, повідомленнями, іншими документами роботодавця) щодо його прав та обов’язків);
VII. Права та обов’язки Сторін Договору;
VIII. Персональні дані та конфіденційність;
IX. Відповідальність Сторін;
X. Порядок припинення Договору (за необхідності вказуються додаткові підстави для припинення дії трудового договору);
XI. Прикінцеві положення (зазначаються форма (паперова чи електронна) трудового договору та дата набрання чинності трудового договору, дата початку роботи за ним);
XII. Реквізити та підписи Сторін.
Звертаємо увагу, що затверджена Наказом № 4179 форма ТДНЧ є не обов’язковою, а рекомендованою, оскільки в пункті 2 Наказу № 4179 зазначено таке:
«2. Рекомендувати роботодавцям під час укладення трудового договору з нефіксованим робочим часом керуватися Примірною формою трудового договору з нефіксованим робочим часом, затвердженою цим наказом».
Таким чином, роботодавці можуть розробити та використовувати свою форму ТДНЧ, але вона має містити всі обов’язкові умови, зазначені у статті 21-1 КЗпП, зокрема, спосіб і строки повідомлення про початок виконання роботи та готовність приступити до роботи, базові години і дні, розмір оплати праці за залучення до роботи поза межами базових днів або годин.
Пунктом 6-2 частини першої статті 24 КЗпП встановлено, що додержання письмової форми трудового договору є обов’язковим при укладенні трудового договору з нефіксованим робочим часом.
Таким чином, в мирний час ТДНЧ має укладатися виключно в письмовій формі. Водночас частиною 1 статті 2 Закону № 2136 встановлено, що у період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору.
Отже, у період дії воєнного стану сторони за згодою можуть укласти ТДНЧ в усній формі, але з огляду на те, що в ТДНЧ необхідно відображати багато важливої інформації, яка впливає на права та обов’язки сторін (див. вище), в Роз’ясненні Мінекономіки та в роз’ясненні органу Держпраці1 рекомендується у період дії воєнного стану укладати ТДНЧ саме в письмовій формі з метою запобігання виникненню трудових спорів.
1 Див. роз’яснення Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 07.04.2023 на стор. 112 цього номера.
Якщо у період дії воєнного стану сторони все ж таки укладуть ТДНЧ в усній формі, то всі обов’язкові умови, передбачені статтею 21-1 КЗпП, потрібно відобразити у наказі про прийняття на роботу (про запровадження роботи) з нефіксованим робочим часом. При цьому після припинення воєнного стану сторонам потрібно буде укласти ТДНЧ у письмовій формі.
Що стосується скасування роботи з нефіксованим робочим часом, то для цього сторони мають припинити ТДНЧ. Це має бути зроблено за взаємною згодою сторін, при цьому ініціатором припинення ТДНЧ може бути як працівник, так і роботодавець. Якщо сторонами припиняється ТДНЧ з одночасним звільненням працівника, то роботодавцем видається наказ про припинення трудового договору (звільнення працівника) за відповідною підставою. Якщо сторонами припиняється ТДНЧ без звільнення працівника (він продовжує працювати на підприємстві), то роботодавець видає наказ про припинення ТДНЧ і встановлення працівнику іншого режиму роботи (звичайного, з неповним робочим часом, з ненормованим робочим днем тощо).
У ТДНЧ можуть встановлюватися додаткові підстави для його припинення, які повинні бути пов’язані із здібностями чи поведінкою працівника або іншими причинами економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру (ч. шістнадцята ст. 21-1 КЗпП).
В Роз’ясненні Мінекономіки зазначено, що законодавством не визначено переліку вищезгаданих причин, але вони повинні мати об’єктивний та обґрунтований характер. Встановлення у ТДНЧ умови про строк його дії також може бути пов’язано з причинами економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру, при яких виникає необхідність залучення працівника лише на обмежений період виконання роботи.
Якщо у ТДНЧ сторони встановлять вищезазначені додаткові підстави для його припинення, то за наявності таких підстав звільнення працівника відбуватиметься за пунктом 8 частини першої статті 36 КЗпП (підстави, передбачені трудовим договором з нефіксованим робочим часом).
Працівник, який відпрацював на умовах ТДНЧ понад 12 місяців, має право звертатися до роботодавця з вимогою укладення строкового або безстрокового трудового договору на умовах загальновстановленого у роботодавця графіка роботи з відповідною оплатою праці. За результатами розгляду зазначеної вимоги роботодавець зобов’язаний протягом 15 календарних днів з дня звернення працівника укласти з ним такий строковий чи безстроковий трудовий договір або надати йому в письмовій формі обґрунтовану відповідь про відмову укласти такий трудовий договір. У разі відмови роботодавця укласти такий строковий або безстроковий трудовий договір працівник має право повторно звертатися з відповідною вимогою протягом усього строку дії ТДНЧ, але не раніше ніж через 90 днів з дня отримання відповіді роботодавця на попередню його вимогу (ч. сімнадцята – дев’ятнадцята ст. 21-1 КЗпП).
Стосовно вищенаведених норм в Роз’ясненні Мінекономіки зазначено, що ними встановлено право працівника на укладення трудового договору з більш сприятливими умовами праці. Якщо у роботодавця на момент звернення працівника з відповідною вимогою наявні вакантні посади, роботодавець зобов’язаний протягом 15 календарних днів з дня звернення працівника укласти з ним строковий або безстроковий трудовий договір. Водночас встановлено можливість роботодавця надати працівникові в письмовій формі обґрунтовану відповідь про відмову укласти такий трудовий договір. Обґрунтованість такої відповіді має оціночний характер і в кожному конкретному випадку залежить від наявних обставин, що склалися в такого роботодавця.
Роботодавець не може забороняти або перешкоджати працівникові, який виконує роботу на підставі ТДНЧ, виконувати роботу за трудовими договорами з іншими роботодавцями (ч. п’ятнадцята ст. 21-1 КЗпП).
Таким чином, у ТДНЧ забороняється встановлювати умову щодо обмежень працівникові виконувати роботу за іншими трудовими договорами. Це пояснюється тим, що при роботі з нефіксованим робочим часом працівник зазвичай не виконує повну норму робочого часу за своєю посадою, тому він може працювати й в інших роботодавців. При цьому на умовах ТДНЧ працівник може працювати як за основним місцем роботи, так і за місцем роботи за сумісництвом.
Відповідальність роботодавця за порушення
в укладенні трудового договору з нефіксованим робочим часом
В абзаці другому частини другої статті 265 КЗпП встановлено, що юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі оформлення працівника за трудовим договором з нефіксованим робочим часом у разі фактичного виконання роботи протягом усього робочого часу, установленого на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) та податків — у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, а до юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої – третьої груп, застосовується попередження.
Стосовно застосування вищенаведеної норми в Роз’ясненні Мінекономіки зазначено, що не може вважатися порушенням фактичне виконання роботи за ТДНЧ протягом усього робочого часу, установленого на підприємстві, якщо така робота виконується працівником у базові дні та години, передбачені ТДНЧ, а також за умови сплати ЄСВ та податків із заробітної плати, нарахованої працівникові за час виконання роботи.
В абзаці дев’ятому частини другої статті 265 КЗпП встановлено, що юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі перевищення встановленої статтею 21-1 КЗпП допустимої кількості трудових договорів з нефіксованим робочим часом або ведення недостовірного обліку робочого часу працівника, який працює за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, стосовно фактично виконуваної ним роботи — у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.
Таким чином, вищезазначений штраф застосовується у разі порушення роботодавцем вимог частин третьої – четвертої статті 21-1 КЗпП, а саме до роботодавця, в якого кількість ТДНЧ перевищує 10% загальної кількості трудових договорів, а також до роботодавця, який використовує працю менше ніж 10 працівників, але уклав більше одного ТДНЧ.
За вчинення вищевказаних порушень, передбачених абзацами другим та дев’ятим частини другої статті 265 КЗпП, заходи щодо притягнення до відповідальності застосовуються одночасно із винесенням припису незалежно від факту усунення виявлених при проведенні перевірки порушень (ч. сьома ст. 265 КЗпП).
Частиною восьмою статті 265 КЗпП встановлено, що штрафи, зазначені в абзаці другому частини другої цієї статті, можуть бути накладені Держпраці без здійснення заходу державного нагляду (контролю) на підставі рішення суду про встановлення періоду роботи за трудовим договором з нефіксованим робочим часом у разі фактичного виконання роботи протягом усього робочого часу, встановленого на підприємстві.
Трудові гарантії при роботі з нефіксованим робочим часом
Виконання роботи на умовах нефіксованого робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників (ч. п’ятнадцята ст. 21-1 КЗпП).
Отже, працівники, які працюють за ТДНЧ, мають ті ж самі права і трудові гарантії, що й працівники, які працюють за звичайними трудовими договорами. Зокрема, їм в загальному порядку надаються щорічні, соціальні та інші відпустки, передбачені законодавством та колективним договором підприємства, виплачуються «лікарняні» та «декретні».
Сплата єдиного соціального внеску та відображення
в Податковому розрахунку працівників з нефіксованим робочим часом
Згідно з абзацом четвертим частини 5 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI при нарахуванні заробітної плати (доходів) працівникам, які працюють за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, ставка ЄСВ, встановлена цією частиною, застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.
Отже, при виплаті заробітної плати працівникам, які працюють за ТДНЧ, ЄСВ за відповідною ставкою сплачується з фактично нарахованої заробітної плати незалежно від її розміру (тобто якщо база нарахування ЄСВ за місяць менше мінімальної заробітної плати, то ЄСВ потрібно сплатити з фактично нарахованого доходу, а не з мінімальної заробітної плати).
У додатку 1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» Податкового розрахунку у графі 26 «Ознака наявності трудового договору з нефіксованим робочим часом (1 – так, 0 – ні)» ознака «1» проставляється у разі, якщо працівник виконує роботу на підставі ТДНЧ, ознака «0» — якщо до працівника не застосовуються умови статті 21-1 КЗпП.2 В іншому особливостей відображення працівників з ТДНЧ немає.
2 Див. роз’яснення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 25.08.2023 на стор. 101 цього номера.