Разъяснение ГУ Гоструда в Днепропетровской области «О возможном трудоустройстве на работу по совместительству» от 02.06.2021 г.Роз’яснення ГУ Держпраці у Дніпропетровській області «Щодо можливого працевлаштування на роботу за сумісництвом» від 02.06.2021 р.
ГЛАВНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ГОСТРУДА В ДНЕПРОПЕТРОВСКОЙ ОБЛАСТИ
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 02.06.2021 г.
О возможном трудоустройстве на работу по совместительству
(Извлечение)
В Главное управление Гоструда в Днепропетровской области для предоставления разъяснения обратился гражданин относительно возможного трудоустройства на работу по совместительству.
Прежде всего необходимо рассмотреть понятие «совместительство», которое определено постановлением Кабинета Министров Украины «О работе по совместительству работников государственных предприятий, учреждений и организаций» от 3 апреля 1993 г. № 245 (далее — Постановление № 245) и Положением об условиях работы по совместительству работников государственных предприятий, учреждений и организаций, утвержденным приказом Министерства труда Украины, Министерства юстиции Украины и Министерства финансов Украины от 28 июня 1993 г. № 43 (далее — Положение № 43).
Совместительством считается выполнение работником, кроме своей основной, другой регулярной оплачиваемой работы на условиях трудового договора в свободное от основной работы время на том же или другом предприятии, в учреждении, организации или у физического лица по найму.
Вышеупомянутыми документами также установлены ограничения на работу по совместительству определенных категорий работников. При этом руководителями государственных предприятий, учреждений и организаций совместно с профсоюзными комитетами могут вводиться ограничения относительно работников отдельных профессий и должностей, занятых на тяжелых работах и на работах с вредными или опасными условиями труда, дополнительная работа которых может привести к последствиям, которые негативно повлияют на состояние их здоровье и безопасность производства. Эти ограничения также распространяются на лиц, не достигших 18 лет, и беременных женщин.
Нормативными документами также установлены ограничения продолжительности работы по совместительству для работников государственных предприятий: 4 часа в день и полный рабочий день в выходной. А общая продолжительность работы по совместительству в течение месяца не должна превышать половины месячной нормы рабочего времени (п. 2 Постановления № 245).
На предприятиях других форм собственности работать по совместительству можно больше, чем установлено п. 2 Постановления № 245.
Согласно пункту 4 Постановления № 245 вообще не имеют права работать по совместительству руководители госпредприятий, их заместители; руководители структурных подразделений (цехов, отделов, лабораторий и т. п.) и их заместители (за исключением научной, преподавательской, медицинской и творческой деятельности в соответствии с Перечнем работ, которые не являются совместительством, приведенным в приложении к Положению № 43).1
1 Об ограничениях на работу по совместительству детально идет речь в статье «Совместители: регламентация и особенности трудовых отношений (часть 1)» в журнале «Все о труде и зарплате» № 4/2021, стр. 56. (Ред.)
Соответствующие разъяснения Министерство труда и социальной политики Украины по данному вопросу также приводит в своих письмах от 08.08.2008 г. № 243/06/186-08 и от 16.09.2010 г. № 294/13/116-10.
Работник, принимаемый на работу по совместительству на другое предприятие, в учреждение, организацию должен предъявить собственнику или уполномоченному им органу паспорт. Если работа по совместительству требует специальных знаний, работодатель имеет право потребовать предъявления диплома или другого документа о приобретенном образовании или профессиональной подготовке. На основании заявления работника издают приказ о принятии на работу по совместительству.
Поскольку трудовая книжка работника находится по основному месту работы, соответственно запись в нее о принятии на работу по совместительству может осуществляться по желанию работника по основному месту работы на основании выписки из приказа о работе по совместительству.2
2 При трудоустройстве с 10 июня 2021 года бумажная трудовая книжка хранится не по основному месту работы, а у работника, поэтому он может сам обратиться с трудовой книжкой по месту работы по совместительству для внесения в нее записи о принятии на работу по совместительству. (Ред.)
Также в случае принятия на работу по совместительству необходимо соблюдать требования ч. 3 ст. 24 КЗоТ Украины, согласно которой работник не может быть допущен к работе без заключения трудового договора, оформленного приказом или распоряжением работодателя, и уведомления Государственной налоговой службы Украины о принятии работника на работу.
Уволиться работник-совместитель может на общих основаниях, то есть по собственному желанию, по соглашению сторон, в случае окончания срока трудового договора, по инициативе собственника и т. п. (ст.ст. 36, 38, 40, 41 КЗоТ Украины). Кроме этого, установление дополнительных оснований для увольнения работников-совместителей возможно только для государственных предприятий в случае принятия другого работника, который будет занимать эту же должность не по совместительству, или в случае ограничения на совместительство в связи с особыми условиями и режимом труда.
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 02.06.2021 р.
Щодо можливого працевлаштування на роботу за сумісництвом
До Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області для надання роз’яснення звернувся громадянин щодо можливого працевлаштування на роботу за сумісництвом.
Насамперед необхідно розглянути поняття «сумісництво», яке визначено постановою Кабінету Міністрів України «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 3 квітня 1993 р. № 245 (далі — Постанова № 245) та Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженим наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 р. № 43.
Тож сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи за наймом.
Вище згаданими документами також встановлено обмеження на роботу за сумісництвом певних категорій працівників. При цьому керівниками державних підприємств, установ і організацій разом з профспілковими комітетами можуть запроваджуватися обмеження щодо працівників окремих професій та посад, зайнятих на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, додаткова робота яких може призвести до наслідків, що негативно вплинуть на стан їхнього здоров’я та безпеку виробництва. Ці обмеження також поширюються на осіб, які не досягли 18 років, та вагітних жінок.
Нормативними документами також встановлено обмеження тривалості роботи за сумісництвом для працівників державних підприємств: 4 години на день і повний робочий день у вихідний. А загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не має перевищувати половини місячної норми робочого часу (п. 2 Постанови № 245).
На підприємствах інших форм власності працювати за сумісництвом можна більше, ніж установлено пунктом 2 Постанови № 245.
Згідно з пунктом 4 Постанови № 245 взагалі не мають права працювати за сумісництвом керівники держпідприємств, їхні заступники; керівники структурних підрозділів (цехів, відділів, лабораторій тощо) та їхні заступники (за винятком наукової, викладацької, медичної та творчої діяльності відповідно до Переліку робіт, які не є сумісництвом, наведеного в додатку до Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій, затвердженого наказом Мінпраці України, Мін’юсту України, Мінфіну України від 28.06.1993 р. № 43).1
1 Про обмеження на роботу за сумісництвом детально йдеться у статті «Сумісники: регламентація та особливості трудових відносин (частина 1)» в журналі «Все про працю і зарплату» № 4/2021, стор. 56. (Ред.)
Відповідні роз’яснення Міністерство праці та соціальної політики України з даного питання також наводить у своїх листах від 08.08.2008 р. № 243/06/186-08 та від 16.09.2010 р. № 294/13/116-10.
Працівник, який приймається на роботу за сумісництвом на інше підприємство, в установу, організацію повинен пред’явити власнику або уповноваженому ним органу паспорт. Якщо робота за сумісництвом потребує спеціальних знань, роботодавець має право вимагати пред’явлення диплома чи іншого документа про набуту освіту або професійну підготовку. На підставі заяви працівника видають наказ про прийняття на роботу за сумісництвом. Оскільки трудова книжка працівника знаходиться за основним місцем роботи, відповідно запис до неї про прийняття на роботу за сумісництвом може проводитись за бажанням працівника за основним місцем роботи на підставі витягу з наказу про роботу за сумісництвом.2
2 У разі працевлаштування з 10 червня 2021 року паперова трудова книжка зберігається не за основним місцем роботи, а у працівника, тому він може сам звернутися з трудовою книжкою за місцем роботи за сумісництвом для внесення до неї запису про прийняття на роботу за сумісництвом. (Ред.)
Також у разі прийняття на роботу за сумісництвом необхідно дотримуватися вимоги ч. 3 ст. 24 КЗпП України, згідно з якою працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом або розпорядженням роботодавця, і повідомлення Державної податкової служби України про прийняття працівника на роботу.
Звільнитися працівник-сумісник може на загальних підставах, тобто за власним бажанням, за угодою сторін, у разі спливу строку трудового договору, з ініціативи власника тощо (ст.ст. 36, 38, 40, 41 КЗпП України). Крім цього, установлення додаткових підстав для звільнення працівників-сумісників можливе лише для державних підприємств у разі прийняття іншого працівника, який обійматиме цю ж посаду не за сумісництвом, або в разі обмеження на сумісництво у зв’язку з особливими умовами й режимом праці.