Об исключении периода ежегодного отпуска, оплаченного за счет денежной компенсации, полученной от предыдущего работодателя работника, из расчетного периода при начислении отпускныхЩодо виключення періоду щорічної відпустки, оплаченої за рахунок грошової компенсації, отриманої від попереднього роботодавця працівника, з розрахункового періоду при нарахуванні відпускних
На предприятии «А» работнику предоставляется ежегодный основной отпуск продолжительностью 24 к. д. в период с 3 по 27 августа 2021 года. Этот работник был принят на работу на предприятие «А» с 14 сентября 2020 года по переводу с предприятия «Б». При увольнении работника по его желанию денежную компенсацию за не использованные им 20 к. д. ежегодного основного отпуска в сумме 5408,45 грн. предприятие «Б» перечислило предприятию «А». На предприятии «А» работнику предоставлялся ежегодный основной отпуск продолжительностью 20 к. д. в период с 4 по 24 января 2021 года с выплатой отпускных за счет денежных средств, полученных как денежная компенсация от предприятия «Б». Необходимо ли период отпуска, предоставленного в январе 2021 года и оплаченного за счет денежных средств предприятия «Б», исключать из расчетного периода при начислении отпускных за отпуск, предоставляемый работнику в августе 2021 года?На підприємстві «А» працівнику надається щорічна основна відпустка тривалістю 24 к. д. в період з 3 по 27 серпня 2021 року. Цей працівник був прийнятий на роботу на підприємство «А» з 14 вересня 2020 року за переведенням з підприємства «Б». При звільненні працівника за його бажанням грошову компенсацію за не використані ним 20 к. д. щорічної основної відпустки в сумі 5408,45 грн. підприємство «Б» перерахувало підприємству «А». На підприємстві «А» працівнику надавалася щорічна основна відпустка тривалістю 20 к. д. в період з 4 по 24 січня 2021 року з виплатою відпускних за рахунок коштів, отриманих як грошова компенсація від підприємства «Б». Чи потрібно період відпустки, наданої в січні 2021 року і оплаченої за рахунок коштів підприємства «Б», виключати з розрахункового періоду при нарахуванні відпускних за відпустку, що надається працівнику в серпні 2021 року?
В соответствии с частью третьей статьи 9 Закона Украины «Об отпусках» от 15.11.96 г. № 504/96-ВР (далее — Закон об отпусках) если работник, переведенный на работу на другое предприятие, полностью или частично не использовал ежегодные основной и дополнительные отпуска и не получил за них денежную компенсацию, то в стаж работы, дающий право на ежегодные основной и дополнительные отпуска, засчитывается время, за которое он не использовал эти отпуска по предыдущему месту работы.
Для реализации вышеприведенной нормы работник перед увольнением должен написать заявление с просьбой перечислить денежную компенсацию за не использованные им дни ежегодного отпуска на счет предприятия, на которое он переводится.
Согласно части третьей статьи 24 Закона об отпусках в случае перевода работника на работу на другое предприятие денежная компенсация за не использованные им дни ежегодных отпусков по его желанию должна быть перечислена на счет предприятия, на которое перешел работник.
При предоставлении отпуска на новом месте работы дни ежегодного отпуска, предоставляемые за период работы на предыдущем месте работы, оплачиваются из суммы денежной компенсации, которая перечислена на новое место работы.1
1 См. также письмо Минсоцполитики от 25.11.2015 г. № 1531/13/84-15 в журнале «Все о труде и зарплате» № 6/2016, стр. 103. (Ред.)
Определение расчетного периода для начисления отпускных при предоставлении работнику отпуска на новом предприятии в августе 2021 года осуществляется согласно нормам Порядка исчисления средней заработной платы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Украины от 08.02.95 г. № 100 (далее — Порядок № 100).
В соответствии с пунктом 2 Порядка № 100 исчисление средней заработной платы для оплаты времени отпусков (далее — отпускные) осуществляется исходя из выплат за последние 12 календарных месяцев работы, предшествующих месяцу предоставления отпуска. Работнику, проработавшему на предприятии меньше года, средняя заработная плата исчисляется исходя из выплат за фактическое время работы, то есть с первого числа месяца после оформления на работу до первого числа месяца, в котором предоставляется отпуск.
Следовательно, если работник после перевода работает на новом предприятии с 14 сентября 2020 года, а ежегодный основной отпуск предоставляется ему с 3 по 27 августа 2021 года, то расчетным периодом для начисления отпускных является период с 1 октября 2020 года по 31 июля 2021 года (9 полностью отработанных календарных месяцев).
Согласно части четвертой пункта 3 Порядка № 100 при исчислении средней заработной платы для начисления отпускных в фактический заработок включаются выплаты за время, в течение которого работнику сохраняется средний заработок (за время предыдущего ежегодного отпуска, выполнения государственных и общественных обязанностей, служебной командировки, вынужденного прогула и т. п.) и пособие в связи с временной нетрудоспособностью.
Таким образом, отпускные, начисленные за время предыдущего ежегодного отпуска независимо от источников их финансирования, учитываются при исчислении средней заработной платы для начисления отпускных, а период предыдущего ежегодного отпуска не исключается из расчетного периода.
Учитывая содержание вопроса, при предоставлении работнику ежегодного отпуска в августе 2021 года в выплаты расчетного периода включаются отпускные, выплаченные за период ежегодного отпуска, предоставленного в январе 2021 года и оплаченного за счет денежной компенсации, перечисленной предыдущим работодателем работника. Соответственно, календарные дни указанного отпуска не исключаются из расчетного периода.
Згідно з частиною третьою статті 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) якщо працівник, переведений на роботу на інше підприємство, повністю або частково не використав щорічні основну та додаткові відпустки і не одержав за них грошову компенсацію, то до стажу роботи, що дає право на щорічні основну та додаткові відпустки, зараховується час, за який він не використав ці відпустки за попереднім місцем роботи.
Для реалізації вищенаведеної норми працівник перед звільненням має написати заяву з проханням перерахувати грошову компенсацію за не використані ним дні щорічної відпустки на рахунок підприємства, на яке він переводиться.
Відповідно до частини третьої статті 24 Закону про відпустки у разі переведення працівника на роботу на інше підприємство грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник.
При наданні відпустки на новому місці роботи дні щорічної відпустки, які надаються за період роботи на попередньому місці роботи, оплачуються із суми грошової компенсації, яка перерахована на нове місце роботи.1
1 Див. також лист Мінсоцполітики від 25.11.2015 р. № 1531/13/84-15 в журналі «Все про працю і зарплату» № 6/2016, стор. 103. (Ред.)
Визначення розрахункового періоду для нарахування відпускних при наданні працівнику відпустки на новому підприємстві в серпні 2021 року здійснюється відповідно до норм Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток (далі — відпускні) проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки. Працівникові, який пропрацював на підприємстві менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка.
Отже, якщо працівник після переведення працює на новому підприємстві з 14 вересня 2020 року, а щорічна основна відпустка надається йому з 3 по 27 серпня 2021 року, то розрахунковим періодом для нарахування відпускних є період з 1 жовтня 2020 року по 31 липня 2021 року (9 повністю відпрацьованих календарних місяців).
Відповідно до частини четвертої пункту 3 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
Таким чином, відпускні, нараховані за час попередньої щорічної відпустки незалежно від джерел їхнього фінансування, враховуються при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних, а період попередньої щорічної відпустки не виключається з розрахункового періоду.
Зважаючи на зміст запитання, при наданні працівнику щорічної відпустки в серпні 2021 року до виплат розрахункового періоду включаються відпускні, виплачені за період щорічної відпустки, наданої в січні 2021 року і оплаченої за рахунок грошової компенсації, перерахованої попереднім роботодавцем працівника. Відповідно, календарні дні зазначеної відпустки не виключаються з розрахункового періоду.