Щодо виключення періоду хвороби, оплаченої в розмірі 50% середньої заробітної плати, з розрахункового періоду при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних
Працівнику підприємства з 16 серпня 2021 року надається щорічна відпустка тривалістю 24 календарні дні. В розрахунковому періоді (серпень 2020 року – липень 2021 року) працівнику за періоди хвороби з 9 по 27 листопада 2020 року та з 5 по 23 квітня 2021 року нараховувались «лікарняні» в розмірі 50% середньої заробітної плати (працівник має страховий стаж до 3 років). Чи потрібно періоди хвороб виключати з розрахункового періоду при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних?
Відповідно до абзацу першого пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.
Час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду (абз. шостий п. 2 Порядку № 100).
Водночас частиною четвертою пункту 3 Порядку № 100 встановлено, що при обчисленні середньої заробітної плати для оплати за час відпусток або компенсації за невикористані відпустки (далі — відпускні) до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
Отже, допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю незалежно від її розміру та порядку розрахунку враховується при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних, а період тимчасової непрацездатності не виключається з розрахункового періоду. При цьому до часу, який виключається з розрахункового періоду згідно з абзацом шостим пункту 2 Порядку № 100, не належить період тимчасової непрацездатності, оплаченої у розмірі 50, 60, 70 відсотків середньої заробітної плати залежно від страхового стажу працівника.
При обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці (середній заробіток за час відрядження, виконання державних і громадських обов’язків, вимушеного прогулу, вихідна допомога тощо) не враховується допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (абз. другий п. 4 Порядку № 100). Отже, в таких випадках період тимчасової непрацездатності виключається з розрахункового періоду.