Щодо виключення періоду відпустки для догляду за дитиною до 3 років, під час якої працівниця працювала на умовах неповного робочого часу, з розрахункового періоду при нарахуванні відпускних
Працівниці надавалася відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 2018 року по 4 серпня 2021 року. Під час перебування в цій відпустці з березня 2020 року працівниця за власним бажанням працювала на своїй посаді на умовах неповного робочого часу — 4 години в день. Відразу після закінчення відпустки для догляду за дитиною працівниці з 5 серпня 2021 року надається щорічна основна відпустка тривалістю 24 к. д. Чи виключається період перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною, під час якої вона працювала на умовах неповного робочого часу, з розрахункового періоду при нарахуванні відпускних за щорічну відпустку в серпні 2021 року?
Відповідно до частини четвертої статті 18 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) за бажанням матері у період перебування її у відпустці для догляду за дитиною вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.
Згідно з абзацом першим пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.
Час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду (абз. шостий п. 2 Порядку № 100). До цього часу належить, зокрема, час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, оскільки надання такої відпустки передбачено законодавством — статтею 18 Закону про відпустки, і заробітна плата за період цієї відпустки за працівником не зберігається.
Водночас якщо працівник під час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за власним бажанням працював на умовах неповного робочого дня, то норма абзацу шостого пункту 2 Порядку № 100 на нього не поширюється, оскільки не виконується первинна вимога «працівник … не працював …» (працівник у відпустці працював у всі робочі дні, хоча і на умовах неповного робочого дня).
Зважаючи на зміст запитання, якщо працівниці з 5 серпня 2021 року надається щорічна основна відпустка, а в розрахунковому періоді (серпень 2020 року – липень 2021 року) вона перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, під час якої за власним бажанням працювала на умовах неповного робочого дня, то період такої роботи не виключається з розрахункового періоду (незважаючи на те, що працівниця в цей період перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), а обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної основної відпустки проводиться виходячи з виплат, нарахованих працівниці за останні 12 календарних місяців роботи (пропорційно відпрацьованому часу).