Об исключении периода отпуска по уходу за ребенком до 3 лет, во время которого работница работала на условиях неполного рабочего времени, из расчетного периода при начислении отпускныхЩодо виключення періоду відпустки для догляду за дитиною до 3 років, під час якої працівниця працювала на умовах неповного робочого часу, з розрахункового періоду при нарахуванні відпускних
Работнице предоставлялся отпуск по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста с 2018 года по 4 августа 2021 года. Во время пребывания в этом отпуске с марта 2020 года работница по собственному желанию работала на своей должности на условиях неполного рабочего времени — 4 часа в день. Сразу после окончания отпуска по уходу за ребенком работнице с 5 августа 2021 года предоставляется ежегодный основной отпуск продолжительностью 24 к. д. Исключается ли период пребывания работницы в отпуске по уходу за ребенком, во время которого она работала на условиях неполного рабочего времени, из расчетного периода при начислении отпускных за ежегодный отпуск в августе 2021 года?Працівниці надавалася відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 2018 року по 4 серпня 2021 року. Під час перебування в цій відпустці з березня 2020 року працівниця за власним бажанням працювала на своїй посаді на умовах неповного робочого часу — 4 години в день. Відразу після закінчення відпустки для догляду за дитиною працівниці з 5 серпня 2021 року надається щорічна основна відпустка тривалістю 24 к. д. Чи виключається період перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною, під час якої вона працювала на умовах неповного робочого часу, з розрахункового періоду при нарахуванні відпускних за щорічну відпустку в серпні 2021 року?
В соответствии с частью четвертой статьи 18 Закона Украины «Об отпусках» от 15.11.96 г. № 504/96-ВР (далее — Закон об отпусках) по желанию матери в период пребывания ее в отпуске по уходу за ребенком она может работать на условиях неполного рабочего времени или на дому.
Согласно абзацу первому пункта 2 Порядка исчисления средней заработной платы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Украины от 08.02.95 г. № 100 (далее — Порядок № 100), исчисление средней заработной платы для оплаты времени отпусков осуществляется исходя из выплат за последние 12 календарных месяцев работы, предшествующих месяцу предоставления отпуска.
Время, в течение которого работник в соответствии с законодательством не работал и за ним не сохранялся заработок или сохранялся частично, исключается из расчетного периода (абз. шестой п. 2 Порядка № 100). К этому времени относится, в частности, время пребывания в отпуске по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста, поскольку предоставление такого отпуска предусмотрено законодательством — статьей 18 Закона об отпусках, и заработная плата за период этого отпуска за работником не сохраняется.
В то же время если работник во время пребывания в отпуске по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста по собственному желанию работал на условиях неполного рабочего дня, то норма абзаца шестого пункта 2 Порядка № 100 на него не распространяется, поскольку не выполняется первоначальное требование «работник … не работал … » (работник в отпуске работал во все рабочие дни, хотя и на условиях неполного рабочего дня).
Учитывая содержание вопроса, если работнице с 5 августа 2021 года предоставляется ежегодный основной отпуск, а в расчетном периоде (август 2020 года – июль 2021 года) она находилась в отпуске по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста, во время которого по собственному желанию работала на условиях неполного рабочего дня, то период такой работы не исключается из расчетного периода (несмотря на то, что работница в этот период находилась в отпуске по уходу за ребенком), а исчисление средней заработной платы для оплаты времени ежегодного основного отпуска осуществляется исходя из выплат, начисленных работнице за последние 12 календарных месяцев работы (пропорционально отработанному времени).
Відповідно до частини четвертої статті 18 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) за бажанням матері у період перебування її у відпустці для догляду за дитиною вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.
Згідно з абзацом першим пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.
Час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду (абз. шостий п. 2 Порядку № 100). До цього часу належить, зокрема, час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, оскільки надання такої відпустки передбачено законодавством — статтею 18 Закону про відпустки, і заробітна плата за період цієї відпустки за працівником не зберігається.
Водночас якщо працівник під час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за власним бажанням працював на умовах неповного робочого дня, то норма абзацу шостого пункту 2 Порядку № 100 на нього не поширюється, оскільки не виконується первинна вимога «працівник … не працював …» (працівник у відпустці працював у всі робочі дні, хоча і на умовах неповного робочого дня).
Зважаючи на зміст запитання, якщо працівниці з 5 серпня 2021 року надається щорічна основна відпустка, а в розрахунковому періоді (серпень 2020 року – липень 2021 року) вона перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, під час якої за власним бажанням працювала на умовах неповного робочого дня, то період такої роботи не виключається з розрахункового періоду (незважаючи на те, що працівниця в цей період перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), а обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної основної відпустки проводиться виходячи з виплат, нарахованих працівниці за останні 12 календарних місяців роботи (пропорційно відпрацьованому часу).