Оновлено форму Повідомлення про прийняття працівника на роботу
Цим документом, який набрав чинності 26.02.2025, в новій редакції викладено додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу / укладення гіг-контракту або припинення трудового договору з домашнім працівником» від 17.06.2015 № 413, а саме форму Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу / укладення гіг-контракту (далі — Повідомлення).
Нововведення лише одне — таблицю форми Повідомлення доповнено новою графою «9. Громадянство***». Відповідно, колишні графи 9–11 таблиці форми Повідомлення стали графами 10–12.
У виносці «***» до нової графи 9 зазначено, що в ній інформація про громадянство зазначається наступним чином: 0 — іноземець або особа без громадянства; 1 — громадянин України.
Отже, тепер всі роботодавці в новій графі 9 повинні відображати громадянство прийнятих на роботу осіб за допомогою кодів «1» чи «0». Нововвведення запроваджено з метою обліку працевлаштованих іноземців та осіб без громадянства.
ДПСУ вже внесла до Реєстру електронних форм податкових документів нові формати Повідомлення: J3001005 — для юридичних осіб; F3001005 — для фізичних осіб. Але на момент підготовки цього номеру до друку (23.03.2025) в електронному кабінеті платника податку на сайті ДПСУ нових форматів Повідомлення ще не було. До їх появи подавати Повідомлення в електронній формі потрібно за старою формою: J3001004 — для юридичних осіб; F3001004 — для фізичних осіб. За відсутності технічної можливості подання Повідомлення засобами електронного зв’язку в електронній формі таке Повідомлення з 26.02.2025 подається роботодавцями за новою формою на папері разом з копією в електронній формі.
З 04 квітня 2025 року набирає чинності Закон, яким застрахованим особам
повертають право на отримання страхових виплат за кожним
місцем роботи та встановлюють додаткові гарантії
Цим документом (далі — Закон № 4158), який набирає чинності 04.04.2025, вносяться зміни до низки законодавчих актів, але найбільш важливі зміни для роботодавців та працівників вносяться до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).
Так, абзац другий частини 1 статті 22 Закону № 1105 викладається в такій новій редакції:
«Допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) та за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням особливостей для страхових випадків, передбачених абзацом третім частини третьої статті 36 цього Закону».
Отже, у вищенаведеному абзаці замість «сумнозвісного» сполучника «або» знову буде сполучник «та», внаслідок чого сумісники у разі настання страхових випадків починаючи з 04.04.2025 матимуть право на отримання «лікарняних» за рахунок Пенсійного фонду України (далі — ПФУ) та «декретних» за всіма місцями роботи. Нагадаємо, що з 01.01.2023 сумісники були позбавлені права на отримання «лікарняних» за рахунок ПФУ та «декретних» більш ніж за одним місцем роботи (в першу чергу це право реалізовувалось за основним місцем роботи).
Вищезгаданий абзац третій частини 3 статті 36 розділу V «Загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» Закону № 1105 викладається в такій новій редакції:
«Допомога по тимчасовій непрацездатності призначається та виплачується роботодавцем, у якого настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу). При цьому перші сімнадцять днів тимчасової непрацездатності оплачуються цим роботодавцем за рахунок коштів підприємства, установи, організації. У разі перебування потерпілого у трудових відносинах з іншими страхувальниками (у тому числі здійснення підприємницької чи іншої діяльності та одночасної праці на умовах трудового договору) за місцями роботи іншими, ніж місце роботи, на якому настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності відповідно до розділу IV «Загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності» цього Закону в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу) незалежно від страхового стажу.».
Таким чином, з 04.04.2025 не тільки роботодавець, у якого настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, має нараховувати «лікарняні» потерпілому (як і раніше в цьому випадку перші 17 днів тимчасової непрацездатності оплачуються за рахунок роботодавця, починаючи з 18-го дня тимчасової непрацездатності — за рахунок ПФУ), але й всі інші роботодавці, у яких такий потерпілий працює за трудовим договором, мають нараховувати «лікарняні» в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу, але відповідно до розділу IV Закону № 1105: оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності здійснюється за рахунок роботодавця, починаючи з 6-го дня тимчасової непрацездатності — за рахунок ПФУ.
Також Законом № 4158 абзац п’ятий частини 1 статті 22 Закону № 1105 викладається в такій новій редакції:
«Застрахованим особам, стосовно яких страхувальник не виконав обов’язків щодо нарахування та здійснення страхових виплат за страховими випадками у зв’язку з відсутністю можливості встановлення місцезнаходження такого страхувальника та/або внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного чи надзвичайного стану, що підтверджується даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, страхові виплати призначаються за заявою застрахованої особи, поданою до уповноваженого органу управління в паперовій або електронній формі, та здійснюються територіальним органом уповноваженого органу управління за місцем проживання/перебування застрахованої особи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, тепер застрахована особа, якій страхувальник (роботодавець) не здійснив страхову виплату («лікарняні», «декретні») не тільки у зв’язку з відсутністю можливості встановлення місцезнаходження цього страхувальника, а й внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного чи надзвичайного стану, може отримати таку страхову виплату за заявою, поданою в паперовій або електронній формі до органу ПФУ за місцем свого проживання/перебування. При цьому в зазначеному випадку для здійснення страхової виплати застрахованій особі органу ПФУ вже не потрібно мати акт перевірки.
Також у частині 3 статті 36 Закону № 1105, яка встановлює, зокрема, соціальні послуги потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві, абзац сьомий замінюється дев’ятьма новими абзацами, якими, серед іншого, встановлено, що соціальні послуги потерпілому надаються та розраховуються з урахуванням результатів оцінювання потреб у таких послугах, проведеного у порядку, визначеному згідно із Законом України «Про соціальні послуги». Особливості організації надання соціальних послуг потерпілим визначаються Кабінетом Міністрів України. У разі потреби у спеціальному медичному догляді та/або постійному сторонньому догляді, та/або побутовому обслуговуванні, та/або додатковому харчуванні, та/або предметах догляду, підтвердженої у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, потерпілому надаються соціальні послуги догляду вдома та натуральної допомоги згідно з державними стандартами. Соціальна послуга натуральної допомоги за рахунок коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування надається потерпілому шляхом виплати щомісячної грошової компенсації вартості заходів, необхідних для надання такої послуги, у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Що стосується змін, внесених Законом № 4158 до інших законодавчих актів, то вони здебільшого приводять їхні норми у відповідність до норм Закону № 1105.
Уточнено порядок виплати доплати за виконання обов’язків тимчасово відсутніх
працівників у деяких державних органах та бюджетних установах
Цим нормативним актом (далі — Постанова № 214), який набрав чинності 27.02.2025, внесено зміни до низки постанов Кабінету Міністрів України щодо встановлення працівникам деяких державних органів та бюджетних установ доплати за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників, оскільки наразі багато працівників відсутні у зв’язку з мобілізацією, військовою службою за контрактом та іншими військовими обов’язками в особливий період.
Так, абзац другий підпункту «г» підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 № 268 викладено в новій редакції, якою передбачено, що керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці надано право установлювати спеціалістам і службовцям (крім заступників керівників органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів, керівників структурних підрозділів та їх заступників) доплату за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників таких самих категорій — у розмірі до 50% посадового окладу за основною роботою з використанням для цього до 50% посадового окладу відсутнього працівника.
Аналогічну зміну щодо розміру та порядку виплати працівникам відповідними керівниками доплати за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників зазнали:
– підпункт «в» підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці працівників державних нотаріальних контор та державних нотаріальних архівів» від 11.09.2007 № 1123 (це не стосується завідувачів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів та їх заступників);
– абзац перший підпункту «в» підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Питання оплати праці працівників Національного інституту стратегічних досліджень, Дослідницької служби Верховної Ради України, посади яких не належать до посад державної служби» від 06.12.2017 № 930 (далі — Постанова № 930);
– абзац шостий підпункту 1 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання матеріального забезпечення працівників Національної школи суддів України» від 09.10.2020 № 935 (це не стосується проректора, керівника апарату, керівників структурних підрозділів та їх заступників Національної школи суддів України);
– абзац шостий підпункту 1 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання матеріального забезпечення працівників Тренінгового центру прокурорів України» від 23.12.2020 № 1307 (це не стосується заступника директора, керівників структурних підрозділів та їх заступників Тренінгового центру прокурорів України);
– абзац шостий підпункту 1 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці працівників Вищої школи публічного управління» від 02.06.2023 № 552 (це не стосується заступника директора, керівників структурних підрозділів та їх заступників Вищої школи публічного управління).
Пунктом 2 Постанови № 214 доручено керівникам державних органів та бюджетних установ забезпечити виконання цієї Постанови виключно в межах фонду заробітної плати, передбаченого в кошторисах відповідних органів та установ.
Пунктом 3 Постанови № 214 рекомендовано керівникам органів місцевого самоврядування здійснювати виконання цієї Постанови виключно в межах фонду заробітної плати, передбаченого в кошторисах відповідних органів.
З назви та тексту Постанови № 930 виключено текст «Національна академія державного управління при Президентові України» у всіх відмінках та виключено додаток 1 до цієї Постанови, в якому були наведені Розміри посадових окладів працівників Національної академії державного управління при Президентові України, посади яких не належать до посад державної служби.
Внесено зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки працівникам
закладам освіти та оновлено перелік посад педагогічних працівників
Цим документом (далі — Постанова № 143), який набрав чинності 18.02.2025, внесено зміни до:
– постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» від 14.06.2000 № 963 (далі — Постанова № 963).
Норми вищенаведених документів приведено у відповідність до норм чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про дошкільну освіту» від 06.06.2024 № 3788-IX та Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі — Закон про освіту). Зокрема, найменування типів закладів освіти приведено у відповідність до Закону про освіту та спеціальних законів, якими визначено, що здобуття освіти здійснюється у закладах дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої, післядипломної освіти.
Змінами, внесеними Постановою № 143 до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затвердженого Постановою № 346, уточнено та розширено назви посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, за якими надається щорічна основна відпустка тривалістю 56 календарних днів.
Зокрема, відтепер усі педагогічні працівники закладів дошкільної освіти мають щорічну основну відпустку тривалістю 56 календарних днів (раніше щорічна основна відпустка тривалістю 56 календарних днів надавалась деяким категоріям педагогічних працівників закладів дошкільної освіти лише за умови, якщо вони обслуговують групи, в яких не менш як 50% дітей, які потребують корекції фізичного і психічного розвитку, або якщо в цих закладах укомплектовано не менш як 50% таких груп).
Постановою № 143 викладено в новій редакції Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затверджений Постановою № 963 (далі — Перелік № 963). В Переліку № 963 оновлено перелік посад педагогічних працівників. Його доповнено такими новими педагогічними посадами, зокрема: заступник керівника закладу дошкільної освіти з організації освітнього процесу, керівник (завідувач) дошкільного підрозділу, керівник (завідувач) внутрішнього структурного підрозділу закладу загальної середньої освіти, заступник директора з наукового, мистецького, спортивного, військового спрямування (роботи, компоненту) закладу спеціалізованої освіти, заступник директора з наукової роботи в науковому ліцеї, асистент викладача, асистент майстра виробничого навчання.
Внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України,
які регулюють порядок бронювання працівників
Вищенаведеними трьома постановами Кабінет Міністрів України вніс зміни до інших своїх постанов, які регулюють порядок бронювання працівників.
Так, першою постановою Кабінету Міністрів України (№ 208), яка набрала чинності 26.02.2025, внесено зміни до:
– постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 22.11.2024 № 1332 (далі — Постанова № 1332);
– постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 14.01.2025 № 36 (далі — Постанова № 36).
Так, у Постанові № 1332 підпункти 1 і 2 пункту 2 викладено в такій новій редакції:
«1) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Міністерства економіки і строк дії яких не закінчився на день набрання чинності цією постановою, є чинними до 31 березня 2025 р.;
2) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг і строк дії яких не закінчився на день набрання чинності цією постановою, є чинними до 31 березня 2025 р.».
Таким чином, Кабмін переніс з 28 лютого на 31 березня 2025 року граничну дату перебронювання працівників роботодавцями (граничний строк дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Мінекономіки або засобами Порталу Дія і строк дії яких не закінчився на день набрання чинності Постановою № 1332). Отже, підприємства, які ще не встигли підтвердити свою критичність і перебронювати працівників, можуть це зробити до 31 березня 2025 року (включно). До цієї дати бронювання працівників таких підприємств залишатимуться чинними. Тобто, якщо бронювання було до травня 2025 року, то в разі його не поновлення до 31 березня 2025 року воно буде скасовано 31 березня 2025 року. Якщо бронювання закінчилось, наприклад, 25 лютого 2025 року, то після цієї дати бронювання не продовжується.
Внаслідок змін, внесених до пункту 2 Постанови № 36, переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік у період з 22 січня 2025 року до 1 квітня 2025 року має здійснюватися без 72-годинної обробки даних (фактично в режимі онлайн) з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Другою постановою Кабміну (№ 233), яка набрала чинності 05.03.2025, внесено зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час (далі — Порядок № 76) та Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі — Критерії та порядок), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76.
Зміни передбачають, зокрема, наступне:
- при визначенні дозволеної (зазвичай 50%) кількості військовозобов’язаних, які можуть бути заброньовані на підприємстві, у загальній кількості військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, враховуються працівники, призвані на військову службу під час мобілізації після 18.05.2024 (абз. другий п. 12 Порядку № 76);
- незастосування до державних органів 72-годинного строку для перевірки відомостей про працівника під час його бронювання, тобто переведення на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки військовозобов’язаних має здійснюватися автоматично в режимі онлайн (абз. сьомий п. 29 Порядку № 76);
- надана відстрочка підлягає анулюванню в разі обґрунтованого подання керівника критично важливого підприємства, критично важливої установи, але не частіше ніж один раз на 5 календарних днів засобами Порталу Дія (пп. 8 п. 31 Порядку № 76);
- запроваджено останній календарний місяць замість останнього календарного кварталу як період, в якому визначається розмір нарахованої середньої заробітної плати працівників під час визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (абз. другий і третій пп. 6 п. 2 Критеріїв та порядку).
Третьою постановою Кабміну (№ 242), яка набрала чинності 06.03.2025, пункт 5 Порядку № 76 після абзацу чотирнадцятого доповнено новим абзацом п’ятнадцятим, внаслідок чого тепер бронюванню підлягають всі військовозобов’язані працівники постачальників електронних комунікаційних послуг, що здійснюють будівництво стійких до знеструмлень електронних комунікаційних мереж (за технологією xPON) або мереж мобільного зв’язку, визначених Мінцифри критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у сфері цифровізації, за переліком та у порядку, визначеними Мінцифри, які включені наказом керівника суб’єкта господарювання до складу бригад, що здійснюють будівництво стійких до знеструмлень електронних комунікаційних мереж (за технологією xPON) або мереж мобільного зв’язку.