Індикатор надійності

Підказка: Пароль повинен мати щонайменше 12 символів. Щоб зробити його сильнішим, використовуйте великі та маленькі букви, цифри, та спеціальні символи.

ДПСУ роз’яснила порядок застосування нової ставки військового збору податковими агентами (роботодавцями)

ДПСУ надала роз’яснення щодо застосування нової ставки військового збору, яка з 1 грудня 2024 року становить 5%, в тому числі при нарахуванні «перехідних» виплат з листопада на грудень. Фактично ДПСУ в своєму роз’ясненні ПІДТВЕРДИЛА НАШУ ПОЗИЦІЮ, про яку ми повідомляли ще 20 жовтня, а також повідомляли вчора, яка базується на нормах абзацу третього підпункту 169.4.1 Податкового кодексу України.

Нагадаємо, який висновок зробили ми щодо ставки ВЗ до «перехідних» виплат:

«Отже, на підставі вище процитованих норм пункту 1.4 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, абзацу третього підпункту 169.4.1 ПКУ та виключної норми пункту 2 розділу ІІ Законукрім випадків, прямо передбачених Податковим кодексом України») цілком логічним є висновок, що «перехідні» виплати з метою оподаткування як ПДФО, так і ВЗ мають розподілятися по місяцях, за які вони нараховані. Відповідно, до «перехідних» виплат, які після розподілу припадають на певний місяць, має застосовуватися ставка ВЗ, встановлена в такому місяці. Наприклад, до частини «перехідних» виплат, що припадають на листопад 2024 року, застосовується ставка ВЗ у розмірі 1,5%, а до частини «перехідних» виплат, що припадають на грудень 2024 року, застосовується ставка ВЗ у розмірі 5%.».

Ми до останнього НЕ вірили в те, що ДПСУ визнає вищенаведену логіку, яка базується на нормах Податкового кодексу України, зважаючи на попередні її роз’яснення, в яких ДПСУ стверджувала, що бази оподаткування ПДФО і ВЗ є різними, зокрема, в частині застосування норми пункту 164.5 ПКУ (щодо застосування «натурального» коефіцієнта при наданні доходів у негрошовій формі) та пункту 164.6 ПКУ (щодо зменшення об’єкта оподаткування на суму податкової соціальної пільги).

Але здоровий глузд переміг.

Отже, виходячи з роз’яснення ДПСУ, якщо, наприклад, відпускні нараховано в листопаді 2024 року за відпустку, надану в період з 27 листопада по 20 грудня 2024 року (незалежно від дати їх виплати), то на частину відпускних, які припадають на період з 27 по 30 листопада, ВЗ нараховується за ставкою, що діяла в листопаді — 1,5%, а на частину відпускних, які припадають на період з 1 по 20 грудня, ВЗ нараховується за ставкою, що діє в грудні — 5%.

Якщо підприємство в листопаді 2024 року нарахувало відпускні за відпустку, надану в період з 27 листопада по 20 грудня 2024 року, і сплатило в листопаді ВЗ зі всієї суми відпускних за ставкою 1,5%, то потрібно зробити перерахунок ВЗ, нарахувавши на частину відпускних, що припадають на період з 1 по 20 грудня, ВЗ за ставкою 5%. Перерахунок ВЗ здійснюється в порядку, визначеному підпунктами 169.4.3, 169.4.4 ПКУ.

До відпускних, нарахованих в листопаді 2024 року за відпустку, надану в період з 2 по 25 грудня 2024 року (незалежно від дати їх виплати), застосовується ставка ВЗ, установлена в грудні, — 5%.

Якщо лікарняні нараховано у грудні 2024 року за період хвороби з 25 листопада по 6 грудня 2024 року (незалежно від дати їх виплати), то на частину лікарняних, які припадають на період з 25 по 30 листопада, ВЗ нараховується за ставкою, що діяла в листопаді — 1,5%, а на частину лікарняних, які припадають на період з 1 по 6 грудня, ВЗ нараховується за ставкою, що діє в грудні — 5%.

Якщо лікарняні нараховано у грудні 2024 року за період хвороби з 18 по 29 листопада 2024 року (незалежно від дати їх виплати), то застосовується ставка ВЗ, установлена в листопаді, — 1,5%.

Якщо працівнику, звільненому 29 листопада 2024 року, не пізніше дня звільнення при остаточному розрахунку в бухгалтерському обліку згідно з первинними документами були нараховані заробітна плата і «відпускна» компенсація, але вони з вини роботодавця були виплачені лише 12 грудня 2024 року, то із заробітної плати і «відпускної» компенсації ВЗ утримується за ставкою 1,5%, оскільки вказані доходи були нараховані у листопаді.

Наводимо роз’яснення ДПСУ повністю.

 

Щодо законодавчих змін у справлянні військового збору податковими агентами (в тому числі роботодавцями)!

Пресслужба Державної податкової служби України, опубліковано 02 грудня 2024 о 16:24

Закон України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» (далі – Закон) набрав чинності з 1 грудня 2024 року, крім окремих його пунктів, для яких встановлено інший порядок набрання ними чинності (пункт 1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону).

Законом внесені зміни та доповнення до низки законодавчих актів України, зокрема, до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в частині підвищення ставки військового збору до 5 відс. від об’єкта оподаткування (крім окремих категорій платників цього збору, для яких ставка залишається на рівні 1,5 відсотка).

Інформаційно: чинним пунктом 161 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору були особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 Кодексу (підпункт 1.1 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).

Відповідно до підпункту 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, об’єктом оподаткування збором визначались доходи, передбачені статтею 163 Кодексу.

Ставка військового збору до набрання чинності Законом становила 1,5 відс. бази оподаткування.

Стосовно нарахування, утримання та сплати до бюджету військового збору податковими агентами

Законом передбачене підвищення ставки військового збору з 1,5 до 5 відсотків від об’єкта оподаткування для платників цього збору, визначених пунктом 162.1 статті 162 розділу IV Кодексу:

фізичних осіб – резидентів, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;

фізичних осіб – нерезидентів, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні;

податкових агентів.

Відповідно до підпункту 1 підпункту 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу об’єктом оподаткування військовим збором є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів платників військового збору, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 розділу ХХ Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1 підпункту 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, — 5 відс. від об’єкта оподаткування (підпункт 1.4 пункту 161 підрозділі 10 розділу ХХ Кодексу).

Згідно з підпунктом 1.5 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету з доходів платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 пункту 161 підрозділі 10 розділу ХХ Кодексу, є особи, визначені у статті 171 Кодексу, зокрема податкові агенти, в т.ч. роботодавці.

Відповідно до статті 164 розділу IV Кодексу базою оподаткування є загальний оподаткований дохід – будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

При цьому підпунктом 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 розділу IV Кодексу встановлені особливості віднесення доходів у вигляді заробітної плати до відповідних податкових періодів.

Так, якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування.

При цьому звертаємо увагу, що пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону встановлено, що доходи платників військового збору – осіб, визначених пунктом 162.1 статті 162 Кодексу, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених Кодексом.

Враховуючи викладене, до доходів (їх частини), які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку у вигляді заробітної плати, у тому числі за час відпустки, у вигляді виплат, пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності (за час перебування платника податку на лікарняному), за податкові періоди до 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 1,5 відс. незалежно від дати їх фактичної виплати (надання).

До зазначених доходів, які будуть нараховані (виплачені, надані) за податкові періоди після 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору 5 відсотків.

Також слід наголосити, що відповідно до підпункту 169.4.3 пункту 169.4 статті 164 розділу IV Кодексу роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку на доходи фізичних осіб/військового збору за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.

Отже, до доходу у вигляді заробітної плати, нарахованого за листопад 2024 року, застосовується ставка військового збору 1,5 відс. незалежно від фактичної її виплати у грудні 2024 року.

До виплат (частини виплат), пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності, у разі перебування платника податку на лікарняному в періоді до 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору 1,5 відс. незалежно від того, що нарахування (виплата, надання) будуть проведені у грудні 2024 року.

Зазначені виплати (частини виплат) у разі перебування платника податку на лікарняному у періоді після 1 грудня 2024 року оподатковуються за ставкою військового збору у розмірі 5 відсотків.

До доходу (частини доходу) у вигляді заробітної плати за час перебування платника податків у відпустці до 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 1,5 відс., а за час перебування платника податків у відпустці після 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 5 відс. незалежно від того, коли будуть проведені нарахування (виплата, надання) таких доходів.

При цьому якщо платнику податку були нараховані (виплачені, надані) такі доходи у листопаді 2024 року за період перебування у відпустці як у листопаді, так і в грудні, то роботодавець має провести перерахунок утриманих (перерахованих) сум військового збору в порядку, визначеному пунктом 169.4 статті 164 розділу IV Кодексу.

До усіх інших доходів, які включаються до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податків, у тому числі у вигляді виплат за цивільно-правовими договорами, орендної плати, процентів за депозитами, дивідендів тощо, які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку після 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору у розмірі 5 відсотків незалежно від того, що такі доходи нараховуються за виконання робіт (послуг), за користування майном платника податків тощо у податкових періодах до 1 грудня 2024 року, оскільки відповідно до Кодексу такі доходи є доходом звітного періоду, в якому вони безпосередньо були нараховані (надані, виплачені), а не періодів, за які вони були нараховані.

Стосовно нарахування, утримання та сплати до бюджету військового збору для військовослужбовців

Окремо слід наголосити, що для військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту ставка військового збору залишається 1,5 відс. від об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 пункту 161 підрозділі 10 розділу ХХ Кодексу.

Крім того, додатково зазначаємо, що залишено без змін положення Кодексу, відповідно до яких у період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.

 

 

Аналогічне роз’яснення, але у скороченому вигляді, ДПСУ розмістила в підкатегорії 126.03 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу.


Вам також може бути цікаво

Набрав чинності Закон про Держбюджет–2025, яким встановлено соціальні стандарти та інші показники на 2025 рік
Внесено зміни до Класифікатора професій
Внесено зміни до Податкового кодексу, якими скасовано право на підвищену податкову соціальну пільгу осіб, позбавлених звання Героя України
Внесено зміни до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску щодо домашніх працівників
Внесено зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних і до Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств критично важливими
Прийнято та офіційно опубліковано Закон про Держбюджет–2025, яким встановлено соціальні стандарти та інші показники на 2025 рік