Індикатор надійності

Підказка: Пароль повинен мати щонайменше 12 символів. Щоб зробити його сильнішим, використовуйте великі та маленькі букви, цифри, та спеціальні символи.

Оновлено Порядок надання компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю

18 березня 2025 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 р. № 893» від 21.02.2025 № 273 (далі — Постанова № 273). Цим документом внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю» від 22.08.2023 № 893 (далі — Постанова № 893), якою затверджено Порядок надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю. Цей Порядок після змін, внесених Постановою № 273 до Постанови № 893, отримав нову назву — Порядок надання компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць / місць провадження господарської діяльності / незалежної професійної діяльності для осіб з інвалідністю (далі — Порядок № 893).

Порядок № 893 визначає умови, механізм, розміри та строки виплати роботодавцям, фізичним особам – підприємцям, які є особами з інвалідністю, особам, які провадять незалежну професійну діяльність і є особами з інвалідністю (далі — заявник), компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць / місць провадження господарської діяльності / незалежної професійної діяльності (далі — діяльність) для осіб з інвалідністю.

Компенсація фактичних витрат за облаштування робочого місця / місця провадження діяльності (далі — компенсація) — це відшкодування заявнику фактичних витрат за облаштування робочого місця / місця провадження діяльності для особи з інвалідністю в розмірі не вище граничного розміру компенсації, встановленого Порядком № 893.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 893 компенсація надається заявникам, які з дня набрання чинності Постановою № 273, тобто з 18 березня 2025 року, виконали одну з таких умов:

– облаштували робоче місце для особи з інвалідністю I або II групи, яка є застрахованою особою (далі — інвалід), яку працевлаштовано;

– облаштували робоче місце для працівника, який вийшов на роботу у зв’язку із звільненням з військової служби у запас/відставку на збережене місце роботи, посаду відповідно до частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), та/або якого переведено за його згодою на іншу посаду в цього роботодавця і який є інвалідом;

– облаштували власне місце провадження діяльності — якщо заявником є інвалід, який розпочав або після звільнення з військової служби у запас/відставку продовжив свою діяльність як фізична особа – підприємець або фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 893 джерелами фінансування компенсації є кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі — Фонд) та інші джерела, не заборонені законодавством. Фінансування компенсації здійснюється в межах коштів, передбачених на такі цілі в бюджеті Фонду.

В мирний час компенсація надається з урахуванням положень Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» від 01.07.2014 № 1555-VII (далі — Закон № 1555), а саме сума компенсації та допомоги за будь-якими іншими напрямами державної підтримки та/або допомоги (незалежно від її видів та джерел) сукупно не може перевищувати суму незначної державної допомоги, визначену Законом № 1555. Заявник, який має намір отримати компенсацію, надає центру зайнятості відомості про сукупний розмір незначної державної допомоги, отриманої ним протягом останніх 3 років, її форму та мету. Нагадаємо, що незначна державна допомога — це державна допомога одному суб’єкту господарювання, сукупний розмір якої незалежно від її форми та джерел не перевищує за будь-який 3-річний період суму, еквівалентну 200 тисячам євро, визначену за офіційним валютним курсом, встановленим Національним банком України, що діяв на останній день фінансового року (п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону № 1555).

Згідно з пунктом 5 Порядку № 893 компенсація надається регіональним центром зайнятості заявнику за облаштування робочого місця / місця провадження діяльності для інваліда. Компенсація надається за придбаний (придбані) заявником допоміжний засіб (допоміжні засоби) для облаштування робочого місця / місця провадження діяльності для інваліда, перелік яких визначено в додатку 1 до Порядку № 893.

Компенсація виплачується в розмірі фактичних витрат заявника за облаштування робочого місця / місця провадження діяльності для інваліда, але не вище граничного розміру компенсації, який не може перевищувати 15 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на день прийняття рішення про надання компенсації, для інвалідів I групи, 10 розмірів мінімальної заробітної плати — для інвалідів II групи (п. 6 Порядку № 893).

Відповідно до пункту 7 Порядку № 893 компенсація надається регіональним центром зайнятості за зверненням заявника. Для отримання компенсації заявник подає центру зайнятості за місцем провадження його діяльності заяву про надання компенсації фактичних витрат за облаштування робочого місця / місця провадження діяльності для особи з інвалідністю (далі — заява) за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 893 (для роботодавців) або заяву про надання компенсації фактичних витрат за облаштування місця провадження діяльності для особи з інвалідністю за формою згідно з додатком 3 до Порядку № 893 (для фізичних осіб – підприємців, які є інвалідами, та інвалідів, які провадять незалежну професійну діяльність) та документи/інформацію, передбачені цим пунктом та/або зазначені в  заяві, які подаються та обробляються з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних».

Заява подається заявником протягом 180 календарних днів з дати:

– працевлаштування / виходу на роботу інваліда;

– державної реєстрації фізичної особи – підприємця;

– взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі — ЄДРЮОФОПГФ) (інвалід, який провадить незалежну професійну діяльність);

– продовження інвалідом після звільнення з військової служби у запас/відставку діяльності як фізичної особи – підприємця або особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Заява може подаватися:

  • у паперовій формі — особисто до центру зайнятості;
  • в електронній формі:

– засобами офіційного веб-сайту Державного центру зайнятості (за наявності технічної можливості);

– за допомогою мобільного додатка Державної служби зайнятості (за наявності технічної можливості);

– за допомогою технічних засобів електронних комунікацій шляхом надсилання заяви з накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, на офіційну адресу електронної пошти відповідного центру зайнятості;

– засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі — Портал Дія) (за наявності технічної можливості).

У разі подання засобами Порталу Дія або засобами офіційного веб-сайту Державного центру зайнятості, або за допомогою мобільного додатка Державної служби зайнятості заява формується в довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до інформації та відомостей, визначених у додатку 2 (для роботодавців) або в додатку 3 (для фізичних осіб – підприємців, які є інвалідами, та інвалідів, які провадять незалежну професійну діяльність).

На сформовану заяву та додані до неї скановані копії, фотокопії документів накладається кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису заявника, або віддалений кваліфікований електронний підпис «Дія. Підпис» («Дія ID»).

Після формування заяви засобами Порталу Дія заява блокується для редагування та передається Державному центру зайнятості шляхом електронної інформаційної взаємодії.

До заяви заявник додає:

роботодавець — засвідчену ним копію наказу (розпорядження) про прийняття на роботу або примірник трудового договору (не подається в разі наявності відомостей про трудову діяльність в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування); засвідчену копію наказу (розпорядження) про вихід на роботу працівника у зв’язку із звільненням з військової служби у запас/відставку на збережене місце роботи, посаду відповідно до частини третьої статті 119 КЗпП та/або якого переведено за його згодою на іншу посаду в цього роботодавця (подається роботодавцем у разі облаштування робочого місця для працівника з числа осіб з інвалідністю, який вийшов на роботу у зв’язку із звільненням з військової служби у запас/відставку на збережене місце роботи, посаду відповідно до частини третьої статті 119 КЗпП та/або якого переведено за його згодою на іншу посаду в цього роботодавця);

– засвідчену заявником копію документа, що підтверджує придбання ним допоміжного засобу (допоміжних засобів) для облаштування робочого місця / місця провадження діяльності для інваліда (договір, рахунок-фактура (рахунок, квитанція, накладна тощо);

– відомості про діяльність, а також про всю незначну державну допомогу, отриману заявником протягом останніх 3 років, її форму та мету (ця норма не застосовується під час воєнного стану).

Під час формування заяви отримується/підтверджується на Порталі Дія інформація з державних електронних інформаційних ресурсів.

Згідно з пунктом 8 Порядку № 893 компенсація не надається з таких підстав:

1) заявник має заборгованість / податковий борг:

– із сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;

– з виплати заробітної плати;

– з податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на податкові органи, до державного та/або місцевого бюджетів та/або заборгованості з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому подано заяву;

2) станом на дату подання заяви до заявника застосовуються судові процедури банкрутства (неплатоспроможності), передбачені Кодексом України з процедур банкрутства, або він перебуває у стадії ліквідації;

3) станом на дату подання заяви сума компенсації та допомоги за будь-якими іншими напрямами державної підтримки та/або допомоги (незалежно від її видів та джерел) сукупно перевищує суму незначної державної допомоги (ця норма не застосовується під час воєнного стану);

4) інвалід станом на дату його працевлаштування на умовах Порядку № 893 або на дату державної реєстрації фізичної особи – підприємця, або на дату взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до ЄДРЮОФОПГФ (особа, яка провадить незалежну професійну діяльність), не була застрахованою особою;

5) станом на дату подання заяви за інваліда така компенсація вже була виплачена/виплачується цьому або іншому заявникові;

6) інвалід протягом 180 календарних днів, що передують дню його працевлаштування відповідно до вимог Порядку № 893, перебував у трудових відносинах із заявником;

7) заявник подав заяву після закінчення 180 календарних днів з дати працевлаштування / виходу на роботу особи з інвалідністю або державної реєстрації фізичної особи – підприємця, або взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до ЄДРЮОФОПГФ (особи, яка провадить незалежну професійну діяльність), продовження після звільнення з військової служби у запас/відставку діяльності як фізична особа – підприємець або особа, яка провадить незалежну професійну діяльність;

8) подання заявником неповного пакета документів, передбачених пунктом 7 Порядку № 893;

9) надання заявником до заяви неякісної копії (сканованої копії, фотокопії) документів, передбачених пунктом 7 Порядку № 893;

10) подання заявником недостовірної інформації, зазначеної в заяві, та/або недостовірних документів, передбачених пунктом 7 Порядку № 893, та/або підтвердження факту невідповідності заявника або інваліда вимогам Порядку № 893;

11) заявник станом на дату подання заяви фактично перебуває та провадить свою діяльність на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України та територіях активних бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, та для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;

12) заявник станом на дату подання заяви провадить діяльність на території Російської Федерації та/або Республіки Білорусь;

13) заявника станом на дату подання заяви віднесено до юридичних або фізичних осіб, до яких застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідними рішеннями РНБО, введеними в дію указами Президента України, щодо застосування персональних (спеціальних) економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України «Про санкції»;

14) придбаний (придбані) заявником допоміжний засіб (допоміжні засоби) для облаштування робочого місця / місця провадження діяльності для інваліда не визначено переліком згідно з додатком 1 до Порядку № 893;

15) особі не встановлено інвалідність I або II групи станом на дату працевлаштування або на дату державної реєстрації фізичної особи – підприємця, або на дату взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до ЄДРЮОФОПГФ (особи, яка провадить незалежну професійну діяльність);

16) особі не встановлено інвалідність I або II групи на дату виходу на роботу чи протягом 180 календарних днів з дати виходу на роботу на збережене місце, посаду у зв’язку із звільненням з військової служби у запас/відставку відповідно до частини третьої статті 119 КЗпП та/або якого переведено за його згодою на іншу посаду в цього роботодавця, або з дати чи протягом 180 календарних днів з дати продовження особою провадження діяльності як фізичної особи – підприємця або провадження незалежної професійної діяльності після звільнення з військової служби у запас/відставку;

17) придбання заявником допоміжного засобу (допоміжних засобів) для облаштування робочого місця / місця провадження діяльності для інваліда раніше дати працевлаштування / виходу на роботу інваліда.

Положення вищенавелених підпунктів 6 і 15 пункту 8 Порядку № 893 не застосовуються в разі облаштування робочого місця для працівника-інваліда, який вийшов на роботу у зв’язку із звільненням з військової служби у запас/відставку на збережене місце роботи, посаду відповідно до частини третьої статті 119 КЗпП та/або якого переведено за його згодою на іншу посаду в цього роботодавця.

Інформація про відсутність/наявність у заявника податкового боргу з податків, зборів та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на податкові органи, до державного і місцевого бюджетів та/або заборгованості з ЄСВ визначається в порядку електронної інформаційної взаємодії між електронними інформаційними ресурсами Державного центру зайнятості та ДПС. Інформація про відсутність/наявність у заявника заборгованості з виплати заробітної плати зазначається ним у заяві (п. 9 Порядку № 893).

Відповідно до пункту 10 Порядку № 893 рішення про надання або відмову в наданні компенсації приймається регіональним центром зайнятості протягом 10 робочих днів з дня подання документів, передбачених пунктом 7 цього Порядку. Рішення про надання або відмову в наданні компенсації оформляється наказом регіонального центру зайнятості.

У разі подання неповного пакета документів центр зайнятості протягом 10 робочих днів з дня подання документів повідомляє про це заявнику. Після доповнення або доопрацювання таких документів заявник має право повторно звернутися до центру зайнятості протягом 5 робочих днів з дня отримання повідомлення центру зайнятості.

У разі повторного подання заявником документів після їх доповнення або доопрацювання рішення про надання або відмову в наданні компенсації приймається регіональним центром зайнятості протягом 5 робочих днів з дня повторного подання заявником документів.

Регіональний центр зайнятості протягом 3 робочих днів з дати прийняття рішення про надання / відмову в наданні компенсації надсилає заявникові на зазначену в заяві адресу електронної пошти або (за наявності технічної можливості) засобами офіційного веб-сайту Державного центру зайнятості, або за допомогою мобільного додатка Державної служби зайнятості відповідну інформацію, зокрема з обґрунтуванням причин відмови.

У разі подання заяви засобами Порталу Дія регіональний центр зайнятості протягом 3 робочих днів повідомляє заявникові засобами Порталу Дія про рішення щодо надання / відмови в наданні компенсації із зазначенням підстав відмови.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 893 регіональний центр зайнятості здійснює перерахування коштів заявникові на його банківський рахунок, зазначений у заяві, протягом 5 робочих днів після зарахування коштів на рахунок регіонального центру зайнятості. У разі зміни місця провадження діяльності заявника компенсацію виплачує регіональний центр зайнятості, що розпочав її виплату.

Заявник несе відповідальність за достовірність інформації, зазначеної ним у заяві, та поданих ним документів. У разі підтвердження факту подання заявником недостовірної інформації чи недостовірних документів та/або підтвердження факту невідповідності заявника або інваліда вимогам Порядку № 893, зокрема за результатами здійсненої Мінфіном верифікації компенсації відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» після прийняття регіональним центром зайнятості рішення щодо надання компенсації, таке рішення скасовується, а кошти, виплачені заявникові, повертаються ним до Фонду добровільно або на підставі рішення суду (п. 12 Порядку № 893).


Вам також може бути цікаво

Внесено зміни до Порядку бронювання працівників і Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств критично важливими
Держстат оприлюднив індекс інфляції за лютий 2025 року
Уточнено порядок виплати доплати за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників у деяких державних органах та бюджетних установах
Змінено умови оплати праці педагогічних працівників закладів дошкільної освіти
Внесено зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки працівникам закладам освіти та оновлено перелік посад педагогічних працівників
Внесено чергові зміни до постанови Кабінету Міністрів України, що регулює порядок бронювання працівників