Норми витрат на відрядження
Норми витрат при відрядженнях та оподаткування добових
Підприємства, організації, установи, які не фінансуються з державного або місцевих бюджетів, мають право самостійно у внутрішніх документах (колективному договорі, Положенні про відрядження) або наказі про відрядження працівника встановлювати розміри добових витрат.
Водночас згідно з підпунктом 170.9.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) не оподатковуються ПДФО (військовим збором) добові витрати, понесені у зв’язку з відрядженням у межах України, у розмірі не більш як 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження (тобто у 2024 році — не більше 710 грн. (7100 грн. х 0,1) за день), а для відряджень за кордон — не вище 80 євро за кожен календарний день такого відрядження за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим Національним банком України, в розрахунку за кожен такий день.
Добові, а також інші витрати на відрядження (на проїзд, проживання тощо) за наявності підтверджуючих документів незалежно від їхніх розмірів включаються до витрат у бухгалтерському обліку згідно з НП(С)БО 16 «Витрати», а також зменшують фінансовий результат у податковому обліку, оскільки відповідно до підпункту 134.1.1 ПКУ податковий облік ведеться за правилами бухгалтерського обліку (згідно з НП(С)БО) з коригуванням на різниці (за витратами на відрядження різниць немає).
Порядок направлення у відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2011 № 98 (далі — Постанова № 98) та Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 № 59.
У додатку 1 до Постанови № 98 для бюджетників наведено суми добових витрат (витрат, не підтверджених документально, на харчування та фінансування інших особистих потреб фізичної особи) та граничні суми витрат на найм житлового приміщення з розрахунку на добу при відрядженні до різних держав. Зокрема, при відрядженнях у межах України норма добових становить 300 грн., а гранична сума витрат на найм житлового приміщення з розрахунку на добу — 900 грн. У разі коли працівники, відряджені за кордон, за умовами запрошення безоплатно забезпечуються харчуванням стороною, яка приймає, або коли працівники, відряджені в межах України для участі у переговорах, конференціях, симпозіумах з питань, що стосуються основної діяльності підприємства, установи та організації, які відряджають працівників, за умовами запрошення безоплатно забезпечуються харчуванням організаторами таких заходів, добові витрати відшкодовуються у розмірах, що визначаються у відсотках сум добових витрат для відповідної держави згідно з додатком 1 до Постанови № 98, зокрема 80% при одноразовому, 55% — дворазовому, 35% — триразовому харчуванні.
Державним службовцям, а також іншим особам, що направляються у відрядження, які перебувають за кордоном тривалий строк і отримують заробітну плату в іноземній валюті, у разі відрядження в межах держави перебування добові витрати відшкодовуються у розмірі 80% сум добових витрат, зазначених у додатку 1 до Постанови № 98 для відповідної держави. У разі відрядження у межах держави перебування строком на одну добу добові витрати відшкодовуються у розмірі 40% зазначених сум.